Priručnik za osnovne i srednje škole u BiH – Eko-edukacija, koji je nastao u sklopu projekta “Misli o prirodi!”. Napravljen je za osnovne i srednje škole sa ciljem pružanja podrške u radu svih nastavnika koji se bave pitanjima zaštite životne sredine ili žele da u svoj rad uključe ekološke teme. S druge strane, njegova praktična primjena ima za cilj da podstakne razmišljanje učenika o ekološkim problemima i njihovom konkretnom djelovanju u školi i lokalnoj zajednici. Pristupi rješavanju određenih ekoloških problema predstavljeni su na inovativan i praktičan način.

Priručnik je kreiran u deset modula, po pet za svaki tip škole, sa temama koje su veoma važne u procesu razvijanja ekološke svijesti kod djece. Moduli su definisani u vidu pripreme za nastavnu jedinicu, koja pored osnovnih uputstava kao što su uzrast dece, tema, ciljevi i zadaci nastavne jedinice, metode i oblici rada, ishodi učenja i korelacija sa drugim predmetima sadrži i dio kreiran u vidu radionica koje opisuju realizaciju nastavne jedinice sa vremenskim ograničenjem, što bi trebalo da olakša pristup nastavnog osoblja djeci kada je u pitanju rješavanje određenih ekoloških problema. Autori priručnika i ilustracija u priručniku obogatili su sadržaj priručnika originalnim pričama i ilustracijama koje ovaj priručnik čine posebno zanimljivim tekstom.

Cilj priručnika je da podstakne radoznalost, želju za učenjem i otkrivanjem svijeta oko sebe, te interesovanje za prirodne i društvene pojave i odnose. Njegov krajnji cilj je rješavanje ekoloških problema kroz razvoj kritičkog i konstruktivnog mišljenja i odgovornosti učenika prema sebi, prirodnoj i društvenoj sredini. Svrha ovog priručnika je da omogući učenicima da steknu znanja, vještine i stavove za bolje razumijevanje svijeta oko sebe, te da zadovolji individualna interesovanja i potrebe učenika koji izlaze iz okvira redovne nastave. Očekuje se da će implementacija predloženih modula doprinijeti podizanju svijesti učenika o ekološkim problemima i spremnosti na odgovorno ponašanje prema njoj, kao i ekološki svjesno ponašanje koje treba da se nastavi i nakon vremena provedenog u školi.

Evropska sedmica mobilnosti, vodeća inicijativa Evropske unije za podizanje svijesti o održivoj urbanoj mobilnosti, održava se svake godine od 16. do 22. septembra uz sve veće učešće gradova, organizacija i inicijativa širom Evrope i svijeta. Ova evropska inicijativa promoviše promjene ponašanja u korist aktivne mobilnosti, javnog prijevoza i drugih čistih, inteligentnih transportnih rješenja. Ovogodišnja tema Evropske nedelje mobilnosti je „Štedi energiju” sa sloganom „Miksiraj i kreni!” Zašto baš ova tema? Zato što energetsko i mobilno siromaštvo raste zbog većih troškova za stanovnike i kompanije širom Evrope. U međuvremenu, upravljanje javnim prevozom i dalje predstavlja veliki trošak za gradske budžete – smanjenje ovog troška kroz energetski efikasan transport podržaće pristupačnu i održivu saobraćajnu infrastrukturu. Zajedno sa brojnim lokalnim partnerima i organizacijama i lokalnim upravama 8 gradova u BiH, Info centar Evropske unije u BiH organizira niz edukativnih i rekreativnih aktivnosti za sve generacije kako bi se istaknuo značaj i brojne prednosti (uštede) energije.

EU info centri u BiH, kroz aktivnosti za sve građane i medijsku kampanju, doprinose podizanju svijesti o važnost brige o životnoj sredini, kako među mladima tako i među cjelokupnom populacijom. Evropska unija ulaže stalne napore u pružanju podrške harmonizaciji bh. propisa i zakona u skladu sa pravnom stečevinom i najboljom evropskom praksom u oblastima životne sredine i energetike. Podrška kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) kao i druge programe i inicijative Evropske unije podržava izgradnju kapaciteta uprava na svim nivoima, harmonizaciju i razvoj novih zakonskih okvira, te jačanje građanske svijesti o značaju zaštite životne sredine.

CIVITAS program u BiH dio je globalne mreže centara za građansko obrazovanje kojima upravlja Centar za građansko obrazovanje u Calabasasu, Kalifornija. Školski programi CIVITAS-a jedini su zajednički sadržaj svih nastavnih planova i programa u BiH koji obuhvataju gotovo cjelokupnu školsku populaciju učenika osnovnih i srednjih škola. Svi učenici koriste jedinstvene udžbenike (Osnove demokratije, Demokratija i ljudska prava i Građanski projekat) koji imaju izdanja na sva tri službena jezika.

OPIS OMLADINSKIH POLITIKA