Ministarstvo civilnih poslova BiH Odjel za koordinaciju obrazovne politike

Odjel za obrazovanje obavlja poslove koji se odnose na ostvarivanje osnovnih principa koordinacije aktivnosti i razmjene podataka sa domaćim i međunarodnim institucijama nadležnim za oblast obrazovanja, na osnovu reformi EU i međunarodne zajednice i strateških dokumenata, zakona i podzakonskih akata za sve nivoe i vrste obrazovanja; učešće u pripremi i koordinaciji aktivnosti u cilju pripreme izvještaja, informacija, mišljenja i odgovora na upite institucija i pojedinaca iz oblasti obrazovanja; priprema redovnih godišnjih informacija o provođenju okvirnih zakona o predškolskom, stručnom i visokom obrazovanju u BiH i povremenih informacija o provođenju strateških i drugih dokumenata iz oblasti obrazovanja; koordinacija aktivnosti na izradi i implementaciji Kvalifikacionog okvira u BiH ; aktivno praćenje primjene međunarodnih konvencija, deklaracija i drugih dokumenata iz oblasti obrazovanja; učešće u evropskim programima i projektima iz oblasti obrazovanja i mobilnosti mladih; vršenje stručnih istraživanja i davanje prijedloga za unapređenje kvaliteta u oblasti obrazovanja, praćenje usklađenosti propisa iz resorne nadležnosti u BiH sa propisima i standardima Evropske unije; razvoj instrumenata i mehanizama za prikupljanje i obradu podataka i sistema za praćenje i evaluaciju aktivnosti, politika i strateških dokumenata u BiH iz nadležnosti Sektora; stvaranje baza podataka u oblastima iz nadležnosti Sektora i drugi poslovi u skladu sa članom 15. Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH .

Okvirni zakon o visokom obrazovanju u BiH

Zakonom o visokom obrazovanju u BiH utvrđuje se organizacija visokog obrazovanja u BiH, odgovornost nadležnih organa u ovoj oblasti, uspostavljaju se tijela za provođenje zakona i međunarodnih obaveza BiH, te način kvaliteta osiguranje u oblasti visokog obrazovanja.

Strateški okvir: U oblasti obrazovanja, BiH je usvojila niz strategija koje definišu različite nivoe obrazovanja, među kojima izdvajamo najvažnije strateške dokumente:

  • Strateški pravci razvoja predškolskog odgoja i obrazovanja u BiH, koji je ujedno i prvi strateški dokument za ovu vrstu obrazovanja u BiH;
  • Sedam strateških dokumenata za dalju implementaciju Bolonjskog procesa u BiH:
  • Osnove kvalifikacionog okvira u BiH;
  • Principi i standardi u oblasti obrazovanja odraslih u BiH;
  • Strateška platforma za razvoj obrazovanja odraslih u kontekstu cjeloživotnog učenja u BiH za period 2014-2020;
  • Prioriteti razvoja visokog obrazovanja u BiH za period 2016-2026.

Strateški pravci razvoja visokog obrazovanja u FBiH od 2012 do 2022

Nadležnosti FBiH u obrazovanju određene su njenom odgovornošću za osiguranje prava na obrazovanje. U skladu sa ovim i zakonskim nadležnostima u oblasti odgoja i obrazovanja, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke obavlja upravne, stručne i druge poslove, te sarađuje i koordinira poslove sa kantonima koji se, između ostalog, odnose na: predškolske, osnovne i srednje obrazovanje; pedagoški standardi i norme; udžbenička literatura; stručno obrazovanje i usavršavanje nastavnika; standardi i normativi za visoko obrazovanje; naučnoistraživački rad na unapređenju obrazovno-vaspitnog rada; đački i studentski standard itd.

Uloga i funkcije ovog ministarstva u smislu dogovaranja i osiguravanja efikasne koordinacije aktivnosti sektora obrazovanja u Federaciji BiH, kao i pružanja stručne i druge podrške kantonima za uspješnu provedbu akcionih politika dogovorenih na nivou BiH, prepoznati su kao ključni.

Budući da je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke ograničeno u nadležnostima, posebno kada je u pitanju zakonodavna uloga, mogućnosti djelovanja su značajno smanjene. Ministarstvo je opredijeljeno, s obzirom da ima dominantnu koordinirajuću funkciju, da kreira modele potrebnih zakona i podzakonskih akata i ponudi ih kantonalnom i državnom nivou, čije su ustavne nadležnosti jasnije, te koordinira rad na njihovoj preradi u zakonsku regulativu. nadležnih ministarstava.

Stanje obrazovanja u BiH

Nadležnosti i institucionalna struktura

Državni nivo

Ministarstvo civilnih poslova BiH je organ uprave koji je, između ostalog, nadležan za obrazovanje na nivou BiH. Njegova nadležnost uređena je Zakonom o ministarstvima i drugim organima uprave BiH.

Ministarstvo civilnih poslova BiH odgovoran je za sljedeće poslove i zadatke:

  • obavljanje poslova pripreme i implementacije propisa, zadataka i zadataka koji su u nadležnosti BiH , a koji se odnose na uspostavljanje osnovnih principa koordinacije aktivnosti, usaglašavanja planova entitetskih vlasti i definisanja strategije. na međunarodnom nivou;
  • učešće u radu međunarodnih organizacija;
  • izvršavanje međunarodnih obaveza i priprema za zaključivanje međunarodnih ugovora ili sporazuma u oblasti obrazovanja.

Ministarstvo je nadležno i za bilateralne sporazume o dopunskom obrazovanju namijenjenom djeci državljana BiH koji žive u drugim državama i izradu nastavnih planova i programa za dopunsko obrazovanje ove djece. U skladu sa odredbama okvirnog i drugih zakona iz oblasti obrazovanja donesenih na nivou BiH, Ministarstvo civilnih poslova odgovoran je za nadzor nad sprovođenjem tih zakona. U nedostatku direktnih i zakonom utvrđenih mehanizama, sprovođenje ovog nadzora od strane Ministarstva civilnih poslova to je moguće samo u bliskoj i neposrednoj saradnji sa nadležnim obrazovnim vlastima na svim nivoima. U skladu sa odredbama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH , Ministarstvo je nadležno za koordinaciju i razvoj visokog obrazovanja u BiH , uz konsultacije sa drugim nadležnim ministarstvima.

Konferencija ministara obrazovanja u BiH osnovana je sa mandatom da savjetuje, razmatra i koordinira obrazovnu politiku. Budući da se sastanci Konferencije ministara u punom sastavu rijetko održavaju, a sastanci njenog koordinacionog odbora su neredovni, to značajno ograničava efikasnost Konferencije kao tijela i njeno proaktivno djelovanje u okviru definisanog mandata .

Rektorska konferencija BiH

Rektorska konferencija BiH osnovana je 2005. godine na preporuku Evropske komisije i Vijeća Evrope. Zamijenio je takozvani Koordinacioni odbor za visoko obrazovanje , koji su 1999. godine osnovale RS i FBiH, s ciljem koordinacije razvoja visokog obrazovanja u BiH u skladu sa međunarodnim, a posebno evropskim standardima. Do donošenja Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH. Rektorska konferencija BiH djelovala je na osnovu Sporazuma javnih univerziteta. Prema članu 43. Okvirnog zakona, Rektorska konferencija BiH je savjetodavno tijelo za provođenje reforme visokog obrazovanja koje konsoliduje i zastupa zajedničke interese univerziteta u BiH, te ostvaruje saradnju sa institucijama u oblasti visokog obrazovanja u zemlji. Punopravni članovi Rektorske konferencije BiH mogu biti rektori licenciranih i akreditiranih univerziteta u BiH.

BD BiH

Odjel za obrazovanje u Vladi BD BiH odgovoran je za organizaciju i funkcionisanje obrazovnog sistema u BD.

RS

Ministarstvo prosvjete i kulture RS odgovoran je za obrazovnu politiku, zakonodavstvo, administraciju i finansiranje obrazovanja u entitetu, zastupanje entiteta u procesima koordinacije obrazovanja u BiH, za implementaciju dokumenata usvojenih na državnom i nacionalnom nivou. međunarodnom nivou itd.

FBiH

Nadležnosti FBiH u obrazovanju određene su njenom odgovornošću za osiguranje prava na obrazovanje. U skladu sa zakonskim nadležnostima u oblasti obrazovanja, Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH obavlja administrativne, stručne i druge poslove, te saradnju i koordinaciju poslova sa kantonima, koji se, između ostalog, odnose na: predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje; pedagoški standardi i norme; udžbenička literatura; stručno obrazovanje i usavršavanje nastavnika; standardi i normativi za visoko obrazovanje; naučnoistraživački rad na unapređenju obrazovno-vaspitnog rada; đački i studentski standard itd.

Kantoni

U skladu sa svojim ustavnim nadležnostima u pogledu obrazovne politike, finansiranja obrazovanja i donošenja zakona, obrazovanje u kantonima je uređeno relevantnim kantonalnim zakonima i propisima. Za obrazovanje su nadležna kantonalna ministarstva obrazovanja (od kojih su mnoga odgovorna za obrazovanje, nauku, kulturu i sport). Njihova veličina i kapacitet za obavljanje funkcija razlikuju se od kantona do kantona.

Općine

Propisi u oblasti obrazovanja različito uređuju nadležnosti lokalnog nivoa u sektoru obrazovanja. To se odnosi na organizaciju obrazovnog procesa, održavanje školskih objekata, učešće u kreiranju dijela nastavnog plana i programa značajnog za lokalnu zajednicu, ali i finansiranje obrazovanja. Iako su neke opštine dobile šira ovlašćenja, ona se često ne sprovode zbog nedostatka finansijskih sredstava.

Formalno i neformalno obrazovanje, cjeloživotno učenje

Pravni okvir

Uz Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH , dugo očekivani Okvirni zakon o visokom obrazovanju u BiH je usvojen, a sredinom 2008. godine usvojen je Okvirni zakon o srednjem stručnom obrazovanju i osposobljavanju u BiH obrazovno zakonodavstvo na državnom nivou usklađeno sa zahtjevima Evropskog partnerstva za BiH. Ovi procesi pokreću moderan, eurokompatibilan i napredan pravni okvir. Sa kompletnim pravnim okvirom – koji se primjenjuje – možemo očekivati da BiH postane dio evropskog prostora visokog obrazovanja i evropskog istraživačkog prostora. Stoga je neophodno osigurati dosljednu implementaciju Bolonjskog i Kopenhagenskog procesa u oblasti visokog i srednjeg obrazovanja.

Kroz rad službenika za mlade pružiti bolje mogućnosti mladima u lokalnim zajednicama

Kvalitetne politike prema mladima počinju kvalitetnim procesom kreiranja samih politika, ali i uključivanjem mladih u sam proces kreiranja strategija prema mladima. Kako bi mladi u lokalnim zajednicama više učestvovali u procesima donošenja odluka, bili aktivniji i doprinosili društvu, potrebno je kreirati adekvatne programe i projekte koji zadovoljavaju potrebe mladih. Istovremeno, prilikom provođenja politika prema mladima potrebno je voditi računa o kvalitetnom procesu implementacije, adekvatnim akcionim planovima za svaku predloženu mjeru, ali i kontinuirano pratiti aktivnosti i mjere koje se sprovode.

U tome ključnu ulogu imaju službenici za mlade, jer koordiniraju razvoj i provođenje omladinske politike. Poznavanje alata za izradu planova za implementaciju predloženih mjera i aktivnosti, kao i poznavanje metoda praćenja kvaliteta, od velikog je značaja za sve nivoe vlasti. Jedino tako možemo znati kakav je učinak mjera koje sprovode jedinice lokalne samouprave prema mladima.

OPIS OMLADINSKIH POLITIKA