CEEPUS – Centralnoevropski program razmjene univerzitetskih studija
Program CEEPUS III prvenstveno je usmjeren na razvoj mobilnosti, povezivanje naučnoistraživačkih oblasti i razvoj akademske saradnje kroz stvaranje univerzitetskih mreža koje će, između ostalog, raditi na zajedničkim programima i sticanju prava do zajedničkih diploma.
CEEPUS je usmjeren ka izgradnji prostora evropskog visokog obrazovanja i korištenju regionalne akademske mobilnosti kao strateškog programa za implementaciju Bolonjskih ciljeva. Bosna i Hercegovina je od 2007. godine uključena u srednjoevropski program razmjene za univerzitetske studije – CEEPUS III, u okviru kojeg je osigurano više od 100.000 mjesečnih stipendija u 15 evropskih zemalja članica Programa.
Ministarstvo civilnih poslova BiH, kao potpisnica CEEPUS sporazuma, nadležno je za implementaciju Programa i koordinaciju programskih aktivnosti u BiH, dok su entitetska ministarstva obrazovanja odgovorna za realizaciju finansijskih obaveza i isplatu stipendija gostujućim studentima i profesorima.
Projekat mobilnosti studenata i osoblja u visokom obrazovanju
U okviru ove aktivnosti mobilnosti u oblasti visokog obrazovanja, podržava se fizička i kombinovana mobilnost studenata u svim studijskim oblastima i ciklusima (kratke stručne studije i dodiplomski, diplomski i doktorski nivoi). Studenti mogu studirati u inostranstvu na partnerskom univerzitetu ili obavljati praksu u kompaniji, naučnom institutu, laboratoriji, organizaciji ili bilo kom drugom relevantnom mjestu rada u inostranstvu. Takođe mogu kombinovati period studiranja u inostranstvu sa stručnom praksom (stažiranjem), što dodatno poboljšava ishode učenja i razvoj transverzalnih veština. Iako se preporučuje dugoročna fizička mobilnost, ova aktivnost uzima u obzir potrebu za fleksibilnijim trajanjem fizičke mobilnosti kako bi se osiguralo da je program dostupan studentima iz svih pozadina, okolnosti i polja studija. U okviru ove aktivnosti podstiče se nastavno i administrativno osoblje u visokom obrazovanju da učestvuje u aktivnostima stručnog usavršavanja u inostranstvu, a osoblje iz poslovnog sveta da učestvuje u obuci studenata i osoblja visokoškolskih ustanova. Ove aktivnosti se mogu sastojati od perioda podučavanja kao i obuke (kao što je praćenje posla, hospitalizacija ili kursevi obuke). Pored toga, ova aktivnost podržava kombinovane intenzivne programe , omogućavajući grupama visokoškolskih ustanova da zajednički osmisle nastavne planove i programe i kombinovane aktivnosti mobilnosti za studente i akademsko i administrativno osoblje.
Ciljevi aktivnosti
Cilj ove aktivnosti je da doprinese uspostavljanju evropskog prostora obrazovanja sa globalnim dometom i da ojača vezu između obrazovanja i istraživanja. Cilj je podsticanje zapošljivosti, socijalne uključenosti, građanskog angažmana, inovacija i ekološke održivosti u Evropi i šire, kako bi studenti iz svih studijskih oblasti i ciklusa mogli studirati ili usavršavati se u inostranstvu u okviru svojih studija.
Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO)
Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO) je institucionalni mehanizam koji funkcioniše nezavisno, a osnovalo ga je šest ekonomija Zapadnog Balkana (ZB 6): Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija, sa ciljem promovisanja duha pomirenja i saradnje mladi u regionu kroz programe razmjene mladih ljudi.
Sporazum o osnivanju RYCO potpisali su premijeri šest ekonomija na Samitu za zapadni Balkan održanom u Parizu 4. jula 2016. godine.
Ovaj zakon propisuje: uslove i postupak za ulazak stranaca u Bosnu i Hercegovinu, uključujući vizni i bezvizni režim, putne isprave za strance, boravak stranaca u BiH, udaljenje stranaca iz BiH, prihvat stranaca i smještaj stranaca pod nadzorom, kao i ovlaštenja organa u primjeni ovog zakona, te druga pitanja u vezi sa boravkom stranaca u BiH.
Član 53.
(privremeni boravak po osnovu školovanja)
Privremeni boravak po osnovu obrazovanja može se odobriti u svrhu:
- osnovno i srednje obrazovanje,
- više obrazovanje,
- neplaćeni staž,
- volonterski rad.
Programi prekogranične mobilnosti
Zakon o strancima BiH definiše pravni okvir koji se primjenjuje na strane volontere.
Članom 49. ovog zakona definisani su opšti uslovi za odobrenje privremenog boravka, a članom 57. definisan je privremeni boravak volontera:
„Privremeni boravak može se odobriti strancu koji pored uslova iz člana 49. (Opšti uslovi za odobrenje privremenog boravka) ovog zakona ispunjava i sljedeće uslove:
- da nije mlađi od 18 ni stariji od 65 godina;
- da ima ugovor o volontiranju sa agencijom, institucijom, humanitarnom organizacijom, udruženjem ili fondacijom u BiH u kojoj volontira;
- da priloži projekat na kojem je angažovan ili dokument u kojem se navodi šema volontiranja, opis posla i pratećih obaveza, broj agenata, period volontiranja, mentorstvo i radno vrijeme;
- da je organizacija u kojoj stranci volontiraju potpisala polisu obaveznog osiguranja i preuzela odgovornost za stranca tokom perioda volontiranja, uključujući troškove izdržavanja, smještaja, zdravstvenog osiguranja i povratka. Privremeni boravak stranog volontera odobrava se na period do godinu dana, a izuzetno se može produžiti pod istim uslovima koji važe za dozvolu boravka ako projekat angažovanja stranca traje duže od jedne godine.
Doprinos ličnom i društvenom razvoju mladih kroz neformalno i informalno obrazovanje. Kroz kontinuiranu razmjenu informacija o planovima i aktivnostima sa drugim lokalnim, nacionalnim i evropskim akterima u oblasti mladih, te aktivno učestvovati u međusektorskoj i međusektorskoj saradnji. A sve navedeno je u skladu sa strateškim ciljem „Značajno poboljšano pružanje usluga obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite, kulture, sporta i javne bezbjednosti, na principima dobrog upravljanja javnim sektorom u skladu sa standardima EU“ Razvoja. Strategija BD BiH 2021.
Pravilnik o raspodjeli sredstava za finansiranje programa i projekata u Odjeljenju za evropske integracije i međunarodnu saradnju Vlade BD BiH.
Odjeljenje objavljuje Javni poziv za prijavu programa ili projekata od javnog interesa (ANEKS I), koji se finansira iz budžeta Odjeljenja za tekuću godinu, i utvrđuje potrebnu dokumentaciju za učešće na javnom pozivu.
Pravilnik o sistemu osiguranja i upravljanja kvalitetom na Univerzitetu u Sarajevu
Oblasti internog osiguranja, poboljšanja i evaluacije kvaliteta)
(1) Interno osiguranje i unapređenje kvaliteta je skup mjera i aktivnosti kojima Univerzitet, organizacione jedinice i podorganizacijske jedinice pokazuju svijest, opredijeljenost i odgovornost za stalno unapređenje kvaliteta vlastitog djelovanja.
(2) Oblasti internog osiguranja, unapređenja i vrednovanja kvaliteta na Univerzitetu/organizacionim jedinicama su:
- strategija, politika, razvoj i funkcionisanje sistema osiguranja kvaliteta (razvoj sistema kvaliteta i njegovo kontinuirano unapređenje, razvoj organizacione strukture za praćenje kvaliteta, primjena procedura sistema osiguranja kvaliteta);
- priprema i odobravanje studijskih programa, kontinuirano praćenje i revizija studijskih programa;
- funkcionisanje nastavnog procesa (proces učenja, mentorski rad, proces vrednovanja kvaliteta rada nastavnika i kvaliteta studijskih programa, sadržaja i ishoda učenja);
- upis i napredovanje studenata;
- kriterijumi, pravila i procedure za vrednovanje ishoda učenja i evaluacije učenika,
- opremljenost i funkcionalnost prostora za obrazovanje, naučnoistraživačku, umjetničku i stručnu djelatnost;
- kvalifikacije i stručnost nastavnog osoblja;
- opremljenost i funkcionalnost biblioteke;
- IT oprema i ažurnost informacionog sistema, način prikupljanja, obrade i korišćenja informacija ;
- administrativni i tehnički resursi;
- informisanje studenata, nastavnika, saradnika i zaposlenih, kao i javnosti;
- mobilnost studenata i nastavnika prema drugim visokoškolskim ustanovama u zemlji i inostranstvu;
- međunarodna saradnja;
- društvena odgovornost i doprinos zajednici;
- javnost djelovanja i rada;
- druga područja od značaja za unapređenje i osiguranje kvaliteta.
* Ovaj naziv ne dovodi u pitanje stavove o statusu, a koristi se u skladu sa Rezolucijom SBUN 1244/1999 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.