Na državnom nivou trenutno ne postoje debate ili razgovor o potencijalnim reformama kada je u pitanju oblast kulture, te time ni poticanja kreativnosti kod mladih.

Na nivou FBIH, debate i reforme se uglavnom rade na kantonalnim nivoima pa se trenutno raspravlja oko donošenja Strategije za mlade Kantona Sarajevo, Hercegovačko-neretvanskog kantona 2023-2028, te Zeničko-dobojskog kantona 2024-2027, od kojih su posljednje dvije takođe podržane kroz projekat “Program zadržavanja mladih u BiH – Opšta mobilizacija” (vidi str. 8).

U BD BiH, gdje je kulturna uprava integrisana u javnu upravu, tri nacionalna kulturna društva su 2011. godine organizovala javnu debatu. Diskusija je bila usmjerena na razvoj i donošenje kulturne politike u skladu sa Strategijom razvoja BiH. Kritikujući dosadašnji model kulturnog menadžmenta BD BiH, zaključili su, između ostalog, da je krajnje vrijeme da se usvoji zakon o javnim ustanovama i zakon o javnoj upravi kako bi se omogućila debirokratizacija kulture, te djelovanje ustanova kulture izvan javne uprave BD BiH, i njihova autonomija.

Participativni razvoj lokalnih strategija kulturnog razvoja omogućio bi usmjerenju, efikasniju i pravedniju raspodjelu postojećih javnih sredstava, koju bi pratili jasni i međusobno usaglašeni ciljevi. Lokalne vlasti bi se udaljile od direktnog upravljanja i osiguravanje resursa za implementaciju i fokusirale bi se na davanje smjernica, koordinaciju, praćenje i evaluaciju implementacije, obezbjeđivanje efikasnosti i efektivnosti i ishoda dodijeljenih sredstava, a sve u cilju većeg stepena zadovoljstva svih aktera u kulturi i javnosti uopće. Institucije kulture bi potvrdile svoju autonomiju i igrale aktivniju ulogu u organizacionim aspektima lokalnog kulturnog života. Istovremeno, kreativne ekonomije, kreativne industrije i inovativni načini izražavanja dobili bi podršku, što bi obogatilo lokalne zajednice, kako kulturno tako i ekonomski.

OPIS OMLADINSKIH POLITIKA