Nacionalna strategija(e)
Ne postoji aktuelna nacionalna strategija, jer su institucije koje su primarno nadležne za pitanja kulture, sporta i slobodnog vremena mladih ministarstva na entitetskom nivou. Ministarstvo civilnih poslova BiH je nadležno na državnom nivou. Glavni izazovi za mlade u ovoj oblasti su:
Pravni nered,
- Nedostatak strategije ili strateškog okvira za razvoj i ulaganje u oblasti kulture i sporta,
- Odsustvo programskog pristupa,
- Nedostatak adekvatnih institucionalnih kapaciteta,
- Loša koordinacija i suradnja između različitih nivoa/institucija vlasti u BiH;
- financijske poteškoće,
- Nestručnost i nekvalificiran dio sportskog kadra.
Promoviranje i podrška sportu i fizičkoj aktivnosti među mladima
Trenutno ne postoje posebne mjere podrške ni na jednom nivou koje su usmjerene na promociju i podršku sporta i tjelesne aktivnosti među mladima. Postoje posebni fondovi namijenjeni sportskim kolektivima i na nacionalnom i na entitetskom nivou, ali ne postoje posebni fondovi samo za omladinski sport. Većina sportskih klubova, međutim, radi i promovira sport i tjelesne aktivnosti u svom radu.
Tjelesni odgoj u školama
Tjelesni odgoj u osnovnim i srednjim školama regulirano je Okvirnim zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH.
Entitetski zakoni o odgoju i obrazovanju definiraju, detaljnije, tjelesni odgoj u školama. FBiH, kao i RS i Brčko Distrikt BiH provode dva obvezna sata tjelesne aktivnosti tjedno, i u ciklusu osnovnog i srednjeg obrazovanja. Osim obavezne nastave tjelesnog odgoja, većina škola organizuje sportske turnire u nogometu, košarci, rukometu ili odbojci (najpopularniji sportovi) i većini tih sportskih ekipa to predstavlja vannastavnu aktivnost. Dostupni nastavni planovi i programi za sve nivoe obrazovanja u RS navedeni su na web stranici Republičkog pedagoškog zavoda RS, dok je FBiH usvojila samo Okvirne nastavne planove i programe za devetogodišnje obrazovanje.
Suradnja i partnerstva
Sportske igre mladih najveća su amaterska sportska manifestacija na kojoj mogu učestvovati djeca i mladi iz bosanskohercegovačkih škola. Igre se organizuju u 3 zemlje: BiH, Hrvatska i Srbija, i u razdoblju od 1996 do 2023 učestvovalo je 2,5 miliona djece i mladih. Sportske igre mladih započele su 1996. godine u Splitu, Hrvatska. Primarni motiv je bio da se srednjoškolcima omogući učešće u organizovanim sportskim događajima i drugim besplatnim aktivnostima. Djeca i mladi iz svih zemalja učesnica imaju mogućnost besplatnog pohađanja takmičenja. Najuspješnijim pojedincima i ekipama odobrava se „mini odmor“ u vidu učešća u međunarodnom finalu.
EYOF 2019 (Europski olimpijski festival mladih) najveća je sportska manifestacija koja se organizirala u BiH, nakon Zimskih olimpijskih igara 1984. godine u Sarajevu. Održan je od 9. do 16. februara 2019. godine. Viziju i ideju organizovanja EYOF-a u Sarajevu i Istočnom Sarajevu pokrenulo je Predsjedništvo NOK-a BiH.
Olimpijski komitet BiH, kao garant kredibiliteta kandidature, zajedno sa gradovima domaćinima Sarajevom i Istočnim Sarajevom potpisao je ugovor sa EOK-om o organizaciji ove velike sportske manifestacije. Svečanom otvaranju 10. veljači 2019. godine, održanom pod sloganom „Stvaramo zajedno“, prisustvovalo je 25.000 ljudi, a ceremonija zatvaranja održana je 15. februara 2019. godine. Ukupan broj od 904 sportista iz 46 europskih zemalja, članica EOC-a, takmičilo se u 8 sportova (32 discipline) na 7 lokacija.
Jedan od načina regionalne i europske saradnje i partnerstva u formi projekta je za sportske klubove i organizacije civilnog društva iz Bosne i Hercegovine kroz Erasmus+ program. Ovaj najveći europski program mobilnosti, u okviru svoje ključne akcije 2, pruža mogućnost partnerstva i prijave projektnih prijedloga sa fokusom na izgradnju kapaciteta u oblasti sporta.