Strateški okvir
Strategije relevantne za razvoj poduzetničkih kompetencija u BiH su:
- Zakon o malim poduzećima;
- Strategija za razvoj malih i srednjih poduzeća u BiH za period 2009 – 2011;
- Razvoj kratkoročnog i srednjoročnog poduzetništvu u FBiH 2009-2018;
- Strategija za razvoj malih i srednjih poduzeća u RS za period 2011 – 2013; Novi nacrt 2024.-2027.
- Strategija razvoja BiH 2010-2014;
- Strategija razvoja FBiH 2021-2027.
- Strategija razvoja BD 2021-2027;
Uloga univerziteta u BiH u stvaranju poduzetničkog okruženja i ambijenta za podršku inovacijama donedavno je bila potpuno marginalna, dok je posljednjih godina prisutan pozitivan tok. Reforma obrazovanja i inicijative u regiji jugoistočne Europe (ERI SEE, 2011) je relevantan dokument u BiH, čije su najvažnije determinante reforma obrazovanja, potpora inovacijama i transfer poduzetničkog znanja za promociju razvoja i transfera inovacija sa ekonomskih univerziteta. Strateški dokument koji je uslijedio nakon 9. konferencije ministara obrazovanjaEU, održane 2006. godine, naslovljen je „Pakt za obrazovanje na zapadnom Balkanu“.
Formalno učenje
Sektor formalnog obrazovanja u BiH je odraz državnog uređenja, definiranog Ustavom BiH, ustavima entiteta, kantona i Statutom BD, koji zakonski definišu nadležnosti u oblasti obrazovanja.
RS ima centralizovanu vladu i jedno ministarstvo obrazovanja. FBiH ima decentraliziranuvlast i sastoji se od deset kantona, pri čemu svaki kanton ima svoje ministarstvo obrazovanja. Postoji i Ministarstvo obrazovanja FBiH, ali ovo ministarstvo ima samo koordinirajuću ulogu. BD također ima vladu sa resorima. Jedno od ovih odjeljenja je Odjeljenje za obrazovanje. S tim u vezi, u BiH postoji dvanaest nadležnih obrazovnih institucija. Ministarstvo prosvjete i kulture RS, deset kantonalnih ministarstava obrazovanja u FBiH i Odjeljenje za obrazovanje Vlade BD. Postoje i dva ministarstva sa koordinirajućom ulogom. Ministarstvo obrazovanja i znanosti FBiH koordinira aktivnosti unutar FBiH.
Ministarstvo civilnih poslova BiH nadležno je za izvršavanje zadataka i obavljanje poslova koji su u nadležnosti BiH, a odnose se na definiranje osnovnih principa, koordinaciju aktivnosti i usuglašavanje planova entitetskih vlasti i definiranje strategije na međunarodnom nivou, uključujući obrazovanje.
Na nivou BiH osnovani su Agencija za razvoj visokog obrazovanja i obezbjeđivanje kvaliteta, Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja i Agencija za podškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH. Osnovani su Konferencija ministara obrazovanja u BiH i Vijeće za opće obrazovanje u BiH kao tijela za koordinaciju sektora obrazovanja. Uspostavljena je i Rektorska konferencija BiH koja utvrđuje i zastupa zajedničke interese univerziteta u BiH, ostvaruje suradnju sa institucijama u oblasti obrazovanja u BiH i djeluje kao savjetodavno tijelo za provođenje reforme visokog obrazovanja.
Rad na definiranju prioriteta za integraciju poduzetničkog učenja i poduzetničkih ključnih kompetencija u obrazovne sisteme u BiH zahtijevao je značajne napore u analizi postignutog napretka, mogućnosti i najboljih europskih praksi u ovoj oblasti. U tom cilju, Europska fondacija za obuku (ETF) je u suradnji sa Ministarstvom civilnih poslova BiH u 2018. godini podržala Fokus grupu koja je imala zadatak da utvrdi kako napredovati u razvoju poduzetničkih i digitalnih kompetencija. U raspravi je učestvovao širok spektar učesnika, uključujući Ministarstvo civilnih poslova BiH, sve relevantne obrazovne vlasti, pedagoške zavode, Agenciju za podškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH, predstavnike obrazovnih institucija i nastavnike, što je rezultiralo strateškim dokumentom pod nazivom Prioriteti u integraciji poduzetničkih i digitalnih ključnih kompetencija u obrazovne sisteme u BiH (2019. – 2030.). Strateški dokument je poslužio kao osnova za izradu Prioriteta za integraciju poduzetničkog učenja i poduzetničkih ključnih kompetencija u obrazovne sisteme u BiH (2021-2030), koji je razvijen uz podršku strateškog projekta Europske fondacije za usavršavanje (ETF) o poduzetništvu i poduzetničkim vještinama za podršku BiH u definiranju sljedećih koraka za promoviranje ključnih kompetencija (poduzetničkih i digitalnih). Projekat je implementirao ETF u suradnji sa Ministarstvom civilnih poslova BiH i nadležnim obrazovnim vlastima u BiH u periodu od februara 2018. do rujna 2019. godine.
BiH, kao potencijalni kandidat za pristupanje EU, usvojila je koncept cjeloživotnog učenja zasnovanog na razvoju ključnih kompetencija. Agencija za podškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH identifikovala je deset ključnih kompetencija za BiH koje treba razvijati kroz sve razrede i podmete u osnovnoj i srednjoj školi, dodajući još dvije kompetencije na osam već razvijenih kroz Europski referentni okvir (kreativno-produktivne i fizičko-zdravstvene kompetencije). Na osnovu ključnih nadležnosti, analize postojećih nastavnih planova i programa u BiH, kao i analize nastavnih planova i programa u regionu, EU i šire, Agencija je, u uskoj suradnji sa nadležnim obrazovnim vlastima, izradila Zajedničko jezgro nastavnih planova i programa definiranih na osnovu ishoda učenja, koje se sastoji od od osam obrazovnih oblasti. Pokazatelji se određuju u skladu sa razvojnim uzrastom djeteta na kraju devetogodišnjeg školiranja (uzrast 14/15 godina) i na kraju srednjeg obrazovanja (uzrast 18/19 godina). Poseban naglasak na poduzetničkoj kompetenciji sadržan je u Zajedničkim jezgrom nastavnih planova i programa definiranih ishodima učenja za među predmetu oblast, koja ima komponentu poduzetništva, a za koju su definirani ishodi učenja sa odgovarajućim indikatorima za određeni uzrast. Ostvaren je značajan Sarajevo u razvoju poduzetničkog učenja i integraciji poduzetničkih kompetencija. Tome je posebno doprinijela „Strategija učenja o poduzetništvu u obrazovnim sustavima u BiH 2012-2015 sa Akcionim planom“ („Službeni glasnik BiH“, br. 31/12), pripremljena u okviru EU projekta IPA 2007 „Poduzetničko učenje u obrazovnim sistemima u BiH”. Strategija je obuhvatila sve nivoe formalnog obrazovanja– osnovno, srednje i visoko, kao i neformalno obrazovanje. Identificirala je šest strateških prioriteta:
- uspostavljanje partnerstava za poduzetničko učenje;
- podizanje svijesti o poduzetničkom učenju na svim nivoima;
- promoviranje poduzetničkog učenja u osnovnom i srednjem obrazovanju (formalno obrazovanje – pristup utemeljen na ključnim kompetencijama);
- promoviranje poduzetničkog učenja u visokom obrazovanju;
- promoviranje poduzetničkog učenja u obrazovanju odraslih i neformalnom obrazovanju.
- provedba i praćenje strategije.
Entiteti, kantoni i BD su u svojim strateškim dokumentima istakli poduzetničko učenje i poduzetničku kompetenciju, prema nadležnostima i odgovornostima za obrazovanje i podršku malim i srednjim poduzećima. Poduzetničko učenje u RS je jedan od sveprisutnih ciljeva u Strategiji razvoja obrazovanja 2022-2030.
Anketa o radnoj snazi, 2022. godine u Bosni i Hercegovini radnu snagu činilo je 1,373 milijuna osoba od kojih je 1,162 milijuna (84,6%) zaposlenih i 211 hiljada (15,4%) nezaposlenih osoba. U poređenju sa prethodnom godinom broj zaposlenih osoba se povećao za 1%, dok se broj nezaposlenih osoba smanjio za 12,8%. Broj osoba izvan radne snage u Bosni i Hercegovini u 2022. godini iznosio je 1,514 milijuna i u odnosu na prethodnu godinu se povećao za 0,2%. U 2022. godini, stopa aktivnosti je bila 47,6%, stopa zaposlenosti 40,2%, stopa nezaposlenosti 15,4% i stopa neaktivnosti 52,4%.
Prema podacima iz Ankete o radnoj snazi u 2022. godini od ukupnog broja osoba koji čine radnu snagu 840 hiljada (61,2%) su muškarci, a 533 hiljade (38,8%) su žene. U ukupnom broju osoba izvan radne snage 569 hiljada (37,6%) su muškarci, a 946 hiljada (62,4%) su žene. Od ukupnog broja zaposlenih osoba 734 hiljade (63,2%) su muškarci, a 428 hiljada (36,8%) su žene, dok od ukupnog broja nezaposlenih osoba 106 hiljada (50%) su muškarci, a 105 hiljada (50%) su žene.
U posmatranom periodu, od ukupne radne snage 65,7% osoba pripada starosnoj skupini od 25 do 49 godina, zatim 25,3% starosnoj skupini od 50 do 64 godine, 7,9% starosnoj skupini od 15 do 24 godine i 1,1% ima 65 i više godina. Od ukupnog stanovništva izvan radne snage, 38% osoba je u starosnoj skupini od 65 i više godina, zatim 25,4% osoba u starosnoj skupini od 50 do 64 godine, 18,3% osoba u starosnoj skupini od 25 do 49 godina i 18,2% osoba u starosnoj skupini od 15 do 24 godine.
Provedba Strategije učenja o poduzetništvu u obrazovnim sistemima u BiH 2012-2015 ocijenjena je akcionim planom, a Vijeće ministara BiH je u listopadu 2016. godine usvojilo zaključke u kojima se navodi da je postignut Sarajevo u integraciji poduzetništvu u obrazovne sustave BiH, ali da su potrebni dalji koraci za unaprjeđenje obrazovanja u tom pogledu. Evaluacijom Strategije zaključeno je da su identificirani strateški prioriteti i dalje relevantni.
Neformalno i informalno učenje
Za sektor neformalnog obrazovanja, Ministarstvo civilnih poslova BiH, entitetska i kantonalna ministarstva i odjeli u Vladi BD podijeljeni su na različite dijelove zbog nevladinog sektora (NVO) i mladih.
U oblasti prenatalnog obrazovanja postoji nekoliko dostupnih programa neformalnog obrazovanja, uključujući broj prenatalnog obrazovanja i godine. Pohađanje podakademskih akademija je na najviši nivou organizacije i sistematizacije. Ove akademije obično imaju neformalne obrazovne institucije ili razvijene i završene projekte međunarodnih fondacija. Mladi studenti su skloni informiranju novih informacija – komunikacija uz unaprjeđenje i korištenje manifestacija na društvenim medijima.
Osim Strategije obrazovanja RS 2022-2030 i Omladinske politike 2023-2027, ne postoje dokumenti i strategije koji upućuju na promjenu neformalnog obrazovanja i neformalnog obrazovanja mladih, posebno kada imate primarnu komponentu.