Jedna od najvažnijih karakteristika BiH je njena administrativna i politička struktura i složen sistem odlučivanja za donošenje zakona i usvajanje neophodnih reformi. Problem nezaposlenosti mladih smatra se jednim od gorućih problema koji pogađa sve veći broj mladih koji napuštaju zemlju. U BiH je teško naći posao u struci jer obrazovni sistem nije usklađen sa potrebama tržišta rada. Osim toga, govoreći o potrebama poslovnog sektora i poduzetništva, mladi nisu dovoljno stimulirani u smislu razvoja poduzetničkih kompetencija tokom svog formalnog obrazovanja. Stimulacija uglavnom dolazi iz neformalnog obrazovanja, omladinskih banaka, inkubatora i start-up mogućnosti koje se u velikoj mjeri ostvaruju zahvaljujući projektima nevladinog sektora.

Prema Zajedničkoj društveno-ekonomskoj reformi za period 2019-2022, trenutno se ne stvaraju vještine potrebne za podršku rastućoj ekonomiji u budućnosti, a ne poklanja se dovoljno pažnje poduzetništvu i inovacijama u obrazovnom sistemu. Kao rezultat toga, prema posljednjem Globalnom inovacijskom indeksu BiH zauzima tek 77. mjesto od 126 zemalja.

IT sektor može značajno povećati konkurentnost, inovativnost, povećati potencijalne mogućnosti rasta i ponuditi novi rast i boriti se protiv korupcije. Plaće u IT sektoru su znatno češće, kao i mogućnosti za izvoz, bez potrebe zaštite životne sredine. S druge strane, postoji nedostatak potrebnih informacija što može dovesti do neadekvatnog pristupa i nerazvijene IT infrastrukture. Prema manifestu, u Bosni i Hercegovini nedostaje oko 6.000 ljudi u IT sektoru, što može značajno povećati privredu i smanjiti nezaposlenost.

Nadalje, potrebno je pokrenuti reforme obrazovnog sustava u cilju njegovog što boljeg povezivanja sa potrebama tržišta rada. Stoga će svi relevantni nivoi vlasti u BiH pristupiti reviziji upisnih politika u srednje škole i visokoškolske ustanove kako bi se poboljšala njihova povezanost sa trenutnim i budućim potrebama domaćeg tržišta rada. Osim toga, nadležne vlasti će izmijeniti relevantne zakone o obrazovanju i uvesti novo poglavlje o zapošljavanju redovnih studenata, kako bi mladi brže stekli osnovno radno iskustvo komplementarno studijskim programima, a i osigurali prilike poslodavcima. Nadležni organi, kompanije i obrazovne institucije radit će na osiguranju programa stručnog osposobljavanja i prekvalifikacije dugotrajno nezaposlenih. RS će osnovati Fond za nauku i inovacije, a svi nivoi vlasti će podržati naučna istraživanja koja stvaraju inovacije za privredu. Konačno, FBiH će razmotriti različite opcije za prilagođavanje naknada za porodiljsko odsustvo u FBiH. U cijeloj zemlji će se uvesti jedinstveni minimalni nivo beneficija i zaštite tokom porodiljskog odsustva.

Konačan Program ekonomskih reformi za period 2023.-2025. godina je izrađen na osnovu priloga koje su dostavile nadležne institucije prema prijedlogu Plana aktivnosti po rokovima i nositeljima aktivnosti. Entitetski koordinatori su dostavili Direkciji za ekonomsko planiranje priloge za Programe ekonomskih reformi ERP za 2023. – 2025. godinu nakon procedure usvajanja na entitetskim vladama. Program ekonomskih reformi BiH za 2023. – 2025. godinu je usvojilo Vijeće ministara BiH na 4. izvanrednoj (telefonskoj) sjednici održanoj 20.03.2023. godine.

Strukturne reforme od 2023. do 2025. godine

Ažurirani podaci o tri ključne prepreke za konkurentnost i inkluzivni rast i za njih vezane reformske mjere:

  • Ključna prepreka br.1: Nedovoljna efikasnost tržišta rada;
  • Ključna prepreka br.2: Poboljšati poslovno okruženje kroz bližu suradnju i koordinaciju na svim nivoima vlasti;
  • Ključna prepreka br. 3: Upravljanje javim financijama.

Izrada Omladinske politike FBiH je još uvijek u toku, a na državnom nivou ne postoji zakon koji se bavi pitanjima mladih. RS je usvojila Omladinske politiku 2022-2026, koja se, između ostalog, bavi pitanjima zapošljavanja i obrazovanja mladih u RS, kao i akcioni plan za navedeni period.

Debatom o reformskim potrebama trenutno se najviše bave međunarodne organizacije, domaće nevladine organizacije i vijeća mladih na svim razinama.

OPIS OMLADINSKIH POLITIKA