Omladinskom politikom Republike Srpske od 2023. do 2027. godine, koju je usvojila Vlada Republike Srpske na posljednjoj sjednici, definisana su 4 strateška cilja sa ukupno 15 prioriteta i 44 mjere, te 3 strateška projekta, a za realizaciju ove Strategije planirana su sredstva u ukupnom iznosu od 266.389.000 KM.
Omladinska politika Republike Srpske radi se u kontinuitetu od 2006. godine, u vidu petogodišnjih strateških dokumenata, tako da je dokument koji obuhvata period od 2023. do 2027. godine četvrti po redu. Vizija nove Omladinske politike je Više i bolje – po mjeri mladih – oblikujemo Republiku Srpsku tako da pruža sve više pravih prilika koje mladi koriste za bolje obrazovanje, posao, standard, poduzetništvo, utjecaj i stvaralaštvo.
Radi se o integrisanom, multisektorskom strateškom dokumentu koji definira javne politike i usmjerava razvoj svih oblasti značajnih za mlade, te realizacijom strateških ciljeva i prioriteta vodi ka poboljšanju uvjeta života mladih i stvara preduvjete za njihov ostanak u Republici Srpskoj.
U izradi ovog dokumenta u radnim skupinama sudjelovalo je 70 predstavnika resorno nadležnih institucija, te javnih ustanova, udruženja građana i omladinskih organizacija i stručnjaka za oblasti koje su značajne za unapređenje položaja mladih, a izradi je prethodilo sveobuhvatno istraživanje tokom 2021. godine.
Proces izrade dokumenta tehnički je podržan i putem projekta EU4CS (EU for Civil Society), te programa zadržavanja mladih u BiH „Opća mobilizacija“ koje financira delegacija EU u BiH, kao i od strane Međunarodne organizacije za migracije (IOM).
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je Odluku o izradi Strategije za mlade do 2027. godine, na temelju prijedloga Federalnog ministarstva kulture i sporta. Strategija je sektorski dokument koji programski pristupa pitanjima mladih, obuhvaćajući definiciju problema, potreba, strateških pravaca, te ciljeva i mjera za njihovu realizaciju. U fokusu je Zakon o mladima FBiH iz 2010. godine, koji pruža zakonski okvir za brigu o mladima i organiziranje njihovih aktivnosti.
Federalno ministarstvo kulture i sporta je nosilac izrade Strategije te će imenovati radnu skupinu unutar 15 dana od stupanja odluke na snagu. Ministarstva i organi na razini Federacije BiH moraju dostaviti prijedloge imenovanja predstavnika u radnu skupinu u roku od sedam dana. Rok za izradu Strategije je šest mjeseci od stupanja na snagu odluke, nakon čega će se usvojeni prijedlog dostaviti svim kantonima na mišljenje.
Vlada je zaključkom obvezala sva federalna ministarstva, uprave i organizacije da dostavljaju informacije o aktivnostima za mlade Federalnom ministarstvu kulture i sporta. Ministarstvo će uspostaviti bazu podataka i informirati mlade o mjerama i programima u skladu sa Zakonom o mladima FBiH.
Strategija za mlade Brčko Distrikta BiH za period 2022–2026. godine predstavlja strateški dokument namijenjen boljem položaju mladih u Brčko Distriktu BiH, te efikasnim upravljanjem postojećim i novim resursima ove administrativne jedinice i ima za cilj unaprijediti položaj mladih, omladinskog sektora i omladinskih organizacija, ali i odnos vlasti i mladih. Strategija za mlade Brčko Distrikta BiH (u daljnjem tekstu: Strategija) sadrži sveobuhvatan pristup izgradnji socijalnih, ekonomskih, obrazovnih, kulturnih i drugih uvjeta za trajnu dobrobit mladih i njihovo aktivno i odgovorno sudjelovanje u društvenoj zajednici u kojoj žive. Strategija u potpunosti prati preporuke Zakona o mladima Brčko Distrikta BiH koji obavezuje vlast u Brčkom da pristupi izradi strategije za mlade.
Postojeća statistika koja datira iz Popisa stanovništva u BiH 2013. godine uključuje informacije o različitim aspektima stanovništva, ali nije utvrđen specifičan indikator posebno za populaciju mladih.
Ne postoji posebna linija financiranja koja bi imala za cilj evaluaciju aktivnosti i politika Vlade i/ili Ministarstva zasnovanih na dokazima.