Socijalna inkluzija kao pojam ne navodi se niti u jednom relevantnom dokumentu koji se tiče teme volontiranja, niti omladinske organizacije navode socijalnu inkluziju kao jedan od ciljeva kada su u pitanju volonteri/ke koji/e svoj volonterski angažman obavljaju u ovim organizacijama.

Ipak, volonterizam kao pojam, kao i sam volonterski angažman imaju za svrhu socijalnu inkluziju mladih. Kako navodi Svjetska banka „širi društveni uticaji volontiranja doprinose ostvarivanju ključnih ciljeva politika EU, kao što su socijalna inkluzija, zapošljavanje, obrazovanje i sticanje vještina“.

Jedna od organizacija koja ističe socijalnu inkluziju u svojim ciljevima je In Fondacija iz Banja Luke.

Ciljevi Fondacije su:

  • poboljšati kvalitet života djece i mladih u Bosni i Hercegovini kroz unapređenje njihove socijalne uključenosti u svim sferama života, važnim za njihov rast i razvoj;
  • promovisati i podsticati inovativne modele socijalne inkluzije;
  • prikupljati sredstva;
  • pružati finansijsku i stručnu podršku onim organizacijama civilnog društva koje se bave socijalnom inkluzijom djece i mladih u Bosni i Hercegovini;
  • razvijati partnerske odnose i saradnju sa drugim organizacijama civilnog društva, nadležnim institucijama, privrednim subjektima i medijima.

OPIS OMLADINSKIH POLITIKA