Приручник за основне и средње школе у БиХ – Еко-едукација, који је настао у склопу пројекта „Мисли о природи!“. Направљен је за основне и средње школе са циљем пружања подршке у раду свих наставника који се баве питањима заштите животне средине или желе да у свој рад укључе еколошке теме. С друге стране, његова практична примјена има за циљ да потакне размишљање ученика о еколошким проблемима и њиховом конкретном дјеловању у школи и локалној заједници. Приступи рјешавању одређених еколошких проблема представљени су на иновативан и практичан начин.
Приручник је креиран у десет модула, по пет за сваки тип школе, са темама које су веома важне у процесу развијања еколошке свијести код дјеце. Модули су дефинисани у виду припреме за наставну јединицу, која поред основних упутстава као што су узраст дјеце, тема, циљеви и задаци наставне јединице, методе и облици рада, исходи учења и корелација са другим предметима садржи и дио креиран у виду радионица које описују реализацију наставне јединице са временским ограничењем, што би требало да олакша приступ наставног особља дјеци када је у питању рјешавање одређених еколошких проблема. Аутори приручника и илустрација у приручнику обогатили су садржај приручника оригиналним причама и илустрацијама које овај приручник чине посебно занимљивим текстом.
Циљ приручника је да подстакне радозналост, жељу за учењем и откривањем свијета око себе, те интересовање за природне и друштвене појаве и односе. Његов крајњи циљ је рјешавање еколошких проблема кроз развој критичког и конструктивног мишљења и одговорности ученика према себи, природној и друштвеној средини. Сврха овог приручника је да омогући ученицима да стекну знања, вјештине и ставове за боље разумијевање свијета око себе, те да задовољи индивидуална интересовања и потребе ученика који излазе из оквира редовне наставе. Очекује се да ће имплементација предложених модула допринијети подизању свијести ученика о еколошким проблемима и спремности на одговорно понашање према њој, као и еколошки свјесно понашање које треба да се настави и након времена проведеног у школи.
Европска седмица мобилности, водећа иницијатива Европске уније за подизање свијести о одрживој урбаној мобилности, одржава се сваке године од 16. до 22. септембра уз све веће учешће градова, организација и иницијатива широм Европе и свијета. Ова европска иницијатива промовише промјене понашања у корист активне мобилности, јавног пријевоза и других чистих, интелигентних транспортних рјешења. Овогодишња тема Европске недеље мобилности је „Штеди енергију” са слоганом „Миксирај и крени!” Зашто баш ова тема? Зато што енергетско и мобилно сиромаштво расте због већих трошкова за становнике и компаније широм Европе. У међувремену, управљање јавним пријевозом и даље представља велики трошак за градске буџете – смањење овог трошка кроз енергетски ефикасан транспорт подржаће приступачну и одрживу саобраћајну инфраструктуру. Са бројним локалним партнерима и организацијама и локалним управама 8 градова у БиХ, Инфо центар Европске уније у БиХ организира низ едукативних и рекреативних активности за све генерације како би се истакнуо значај и бројне предности (уштеде) енергије.
ЕУ инфо центри у БиХ, кроз активности за све грађане и медијску кампању, доприносе подизању свијести о важност бриге о животној средини, како међу младима тако и међу цјелокупном популацијом. Европска унија улаже сталне напоре у пружању подршке хармонизацији бх. прописа и закона у складу са правном стечевином и најбољом европском праксом у областима животне средине и енергетике. Подршка кроз Инструмент за претприступну помоћ (ИПА) као и друге програме и иницијативе Европске уније подржава изградњу капацитета управа на свим нивоима, хармонизацију и развој нових законских оквира, те јачање грађанске свијести о значају заштите животне средине.
CIVITAS програм у БиХ дио је глобалне мреже центара за грађанско образовање којима управља Центар за грађанско образовање у Цалабасасу, Калифорнија. Школски програми CIVITAS -а једини су заједнички садржај свих наставних планова и програма у БиХ који обухватају готово цјелокупну школску популацију ученика основних и средњих школа. Сви ученици користе јединствене уџбенике (Основе демократије, Демократија и људска права и Грађански пројекат) који имају издања на сва три службена језика.