Национална стратегија(е)  

Не постоји национална стратегија о здравим стиловима живота и здравој прехрани.

Потицање здравих стилова живота и здраве прехране младих

Здрави стилови живота и здрава прехрана младих нису тема ниједне политике или стратегије на државном нивоу. Према Глобалном извјештају о исхрани из 2020. године, БиХ је показала ограничен напредак ка постизању циљева везаних за незаразне болести повезане с прехраном. Земља није показала никакав напредак у постизању циља за гојазност, са процјеном да 18,4% одраслих (старијих од 18 година и више) жена и 17,1% одраслих мушкараца живи с гојазношћу. Преваленција гојазности у БиХ је нижа од регионалног просјека од 23,3% за жене и 22,2% за мушкарце. Истовремено, процјењује се да дијабетес погађа 6,9% одраслих жена и 8,0% одраслих мушкараца.

Здравствени одгој и образовање о здравим стиловима живота у школама

Удружење XY и Министарство за образовање, науку и младе Кантона Сарајево (сада Министарство за науку, високо образовање и младе Кантона Сарајево) увели су 2013. године у основне школе нови предмет под називом Здрав начин живота са интегрисаним поглављем Свеобухватног сексуалног одгоја.

Удружење XY је током 2016. године успоставило сарадњу са представницима Министарства образовања Босанско-подрињског кантона. Одабрани стручњаци из Министарства спровели су кратку процјену за увођење предмета здрави животни стилови. Главни резултат процјене је да је потребно извршити дубинску, свеобухватну и међусекторску ревизију свих школских наставних планова и програма у овом кантону како би смо идентификовали могућности за увођење Свеобухватног сексуалног одгоја, али још увијек није започет. Свеобухватан програм је имплементиран само у главном граду Сарајеву, а не (још) у остатку земље. Осим тога, овај програм није обавезан и врло мали број ученика (мање од 10%) одлучује да га похађа.

Приступи пеер-то-пеер едукацији

Програм Y – Иновативни приступи младих у превенцији родног насиља и промоцији здравог начина живота за младиће и жене“ је нови едукативни програм за превенцију насиља и промоцију здравих стилова живота. Програм је акредитован у Херцеговачко-неретванском кантону и овлаштен за рад у средњим школама у РС. Такођер се примјењује у Кантону Сарајево и Средњобосанском кантону. Приручник за едукаторе у средњим школама и омладинске раднике „Програм Y – Млади“ је алат који је развијен из Иницијативе младића од стране ЦАРЕ Интернатионал  и његових сарадничких партнера из земаља западног Балкана усмјерен на рјешавање родних неједнакости, штетних здравствених пракси и насиља у свакодневном животу са младићима и дјевојкама узраста од 14 до 19 година у школама и заједници. Овај пројекат се надограђује на свеобухватне и програмске напоре ЦАРЕ-а у борби против међуљудског и родно заснованог насиља, као и на побољшање родне равноправности у БиХ и рјешавању превентивних питања везаних за екстремизам и насиље младих. Свеукупни циљ пројекта  је повећати усвајање здравих, ненасилних и родно равноправних стилова живота међу младићима и дјевојкама у БиХ.

Пројект организују и подржавају ЦАРЕ Интернатионал, Швајцарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ) и Фондација Оак. Реализирана је уз сарадњу локалних омладинских и невладиних организација: Удружења “XY” (Сарајево), Перпетуум мобиле – Институт за развој младих и заједнице (Бања Лука), НВО “Yоутх Поwер” (Мостар) и омладинских невладиних организација: Форум Театар (Источно Сарајево), Неw Висион, (Нови Травник), Отахарин (Бијељина), Земља дјеце у БиХ (Тузла), ПРОНИ Центар за развој младих (Брчко дистрикт БиХ), Омладински клуб „Под истим сунцем“ (Јабланица).

Сарадња и партнерства 

Не постоје национални програми сарадње и партнерства у овој области.

Подизање свијести о здравим стиловима живота и факторима који утичу на здравље и добробит младих

У 18 опћина у БиХ постоји иницијатива “Буди мушко” клубови. Овај пројекат има за циљ оснажити младиће (од 13 до 19 година) да изграде ставове и понашања која доприносе родној равноправности у њиховим друштвима, не бирајући и одбацујући малтретирање усмјерено против вршњака или женских особа. Пројекат се проводи од 2006. године и укључује младе из више од 50 градова/општина у БиХ, Србији, Косову и Хрватској. Пројекат се састоји од четири главна дијела: едукација, кампања „Буди човјек“, истраживање и развој политике и рад са ромском популацијом.

Као образовну методологију „Буди мушко клуб“ користи се „Приручник М“ који је развила партнерска организација „Промундо“ (Рио де Жаниеро, Бразил). Приручник се састоји од више од 100 едукативних радионица о: родној равноправности, превенцији насиља, здравим стиловима живота, злоупотреби алкохола и дрога, сексуалном и репродуктивном здрављу, ХИВ/АИДС-у, очинству и одраслој доби. Кампању воде млади који су прошли едукативне радионице и тако постали чланови клубова „Буди мушко“. Клубови су основани као центри за средњошколце који желе да се укључе у креативну промоцију вриједности одговорних и зрелих младића. Чланови ових клубова спроводе занимљиве активности како би анимирали своје вршњаке да схвате да прави мушкарац није насилан, да поштује жене и да је одговоран у сексу. Редован рад са владиним институцијама и локалним невладиним организацијама које се баве питањима истраживања насиља, сукоба, родних норми, здравља и очинства има за циљ залагање за владину програмску методологију у погледу рада са младићима у школама и стварање услова потребних за оснаживање омладинског сектора на локалном и националном нивоу. Од 2010. године млади Роми су укључени у пројектне активности као витални дио овог пројекта. Рад са младим Ромима у великој мери употпуњује пројекат и подиже га на виши ниво. До сада су одржана три тренинга за младе Роме на теме: сексуално и репродуктивно здравље, превенција насиља, злоупотреба алкохола и дрога.

Током протеклих година више од 2000 младића и преко 500 дјевојака било је директно укључено у овај пројекат (кроз едукацију и кампању). Више од 300 младих појединаца похађало је едукативне радионице годишње, док је више од 200 младића и дјевојака било ангажовано у раду клубова „Буди мушко“. Тренутно у Брчко дистрикту БиХ има преко 40 активних чланова клуба “Буди мушко”. Иницијативе „Буди мушко“ проводе се у још 18 различитих градова и опћина у БиХ.

ОПИС ОМЛАДИНСКИХ ПОЛИТИКА