Национална стратегија

Босна и Херцеговина тренутно нема стратегију која би била искључиво посвећена медијској писмености и сигурном кориштењу нових медија. 

Медијска писменост и сигурност на интернету кроз формално образовање

Медијска писменост не постоји као предмет у основним школама у БиХ, али, барем формално, неки предмети предвиђају разговоре о темама које се односе на тзв. медијско образовање. Већина планираних медијских тема у заједничком језгру наставних планова и програма за основне школе у ФБиХ дио је предмета босански/српски/хрватски језик.

Интернет се изучава на часу информатике. Што се тиче средње школе, предмет Демократија и људска права покрива теме слободе изражавања и улоге медија у демократији, по два сата. већ дуги низ година успјешно сарађују са Факултетом политичких наука Универзитета у Сарајеву о развоју и имплементацији медијске и информатичке писмености у образовним институцијама Кантона Сарајево.

Влада Кантона Сарајево је 2022. године направила значајан искорак усвајањем Стратегије развоја медијске и информатичке писмености у образовним системима Кантона Сарајево.

Промовисање медијске писмености и онлајн сигурности кроз неформално и информално учење

У правцу промоције медијске писмености и сигурности на интернету кроз неформално и информално учење, као и подизања свијести о ризицима које носе нови медији садржани у Стратегији Кантона Сарајево.

Циљеви зацртани у Стратегији биће реализовани кроз акционе планове, који ће бити припремљени до краја текуће године.

Подизање свијести о ризицима које носе нови медији

Медијска писменост није дио образовних програма од најраније доби. Упркос порасту са развојем нових технологија и све већом улогом медија у друштву, не постоји адекватна јавна расправа о питањима медијске писмености.

Чак и када постоје расправе и иницијативе, оне не укључују много актера попут представника надлежних министарстава, регулаторних тијела, индустрије, академске заједнице или невладиног сектора према оцјени медијског сектора у БиХ објављеној у Завршном извјештају у августу 2016.

ОПИС ОМЛАДИНСКИХ ПОЛИТИКА