Министарство цивилних послова БиХ – Одјел за координацију образовне политике
Одјел за образовање обавља послове који се односе на остваривање основних принципа координације активности и размјене података са домаћим и међународним институцијама надлежним за област образовања, на основу реформи ЕУ и међународне заједнице и стратешких докумената, закона и подзаконских аката за све нивое и врсте образовања; учешће у припреми и координацији активности у циљу припреме извјештаја, информација, мишљења и одговора на упите институција и појединаца из области образовања; припрема редовних годишњих информација о провођењу оквирних закона о предшколском, стручном и високом образовању у БиХ и повремених информација о провођењу стратешких и других докумената из области образовања; координација активности на изради и имплементацији Квалификационог оквира у БиХ ; активно праћење примјене међународних конвенција, декларација и других докумената из области образовања; учешће у европским програмима и пројектима из области образовања и мобилности младих; вршење стручних истраживања и давање приједлога за унапређење квалитета у области образовања, праћење усклађености прописа из ресорне надлежности у БиХ са прописима и стандардима Европске уније; развој инструмената и механизама за прикупљање и обраду података и система за праћење и евалуацију активности, политика и стратешких докумената у БиХ из надлежности Сектора; стварање база података у областима из надлежности Сектора и други послови у складу са чланом 15. Закона о министарствима и другим органима управе БиХ .
Оквирни закон о високом образовању у БиХ
Законом о високом образовању у БиХ утврђује се организација високог образовања у БиХ, одговорност надлежних органа у овој области, успостављају се тијела за провођење закона и међународних обавеза БиХ, те начин квалитета осигурање у области високог образовања.
- Стратешки правци развоја предшколског одгоја и образовања у БиХ, који је уједно и први стратешки документ за ову врсту образовања у БиХ;
- Седам стратешких докумената за даљу имплементацију Болоњског процеса у БиХ:
- Основе квалификационог оквира у БиХ;
- Принципи и стандарди у области образовања одраслих у БиХ;
- Стратешка платформа за развој образовања одраслих у контексту цјеложивотног учења у БиХ за период 2014-2020;
- Приоритети развоја високог образовања у БиХ за период 2016-2026.
Стратешки правци развоја високог образовања у ФБиХ од 2012 до 2022
Надлежности ФБиХ у образовању одређене су њеном одговорношћу за осигурање права на образовање. У складу са овим и законским надлежностима у области одгоја и образовања, Федерално министарство образовања и науке обавља управне, стручне и друге послове, те сарађује и координира послове са кантонима који се, између осталог, односе на: предшколске, основне и средње образовање; педагошки стандарди и норме; уџбеничка литература; стручно образовање и усавршавање наставника; стандарди и нормативи за високо образовање; научноистраживачки рад на унапређењу образовно-васпитног рада; ђачки и студентски стандард итд.
Улога и функције овог министарства у смислу договарања и осигуравања ефикасне координације активности сектора образовања у Федерацији БиХ, као и пружања стручне и друге подршке кантонима за успјешну проведбу акционих политика договорених на нивоу БиХ, препознати су као кључни.
Будући да је Федерално министарство образовања и науке ограничено у надлежностима, посебно када је у питању законодавна улога, могућности дјеловања су значајно смањене. Министарство је опредијељено, с обзиром да има доминантну координирајућу функцију, да креира моделе потребних закона и подзаконских аката и понуди их кантоналном и државном нивоу, чије су уставне надлежности јасније, те координира рад на њиховој преради у законску регулативу. надлежних министарстава.
Стање образовања у БиХ
Надлежности и институционална структура
Државни ниво
Министарство цивилних послова БиХ је орган управе који је, између осталог, надлежан за образовање на нивоу БиХ. Његова надлежност уређена је Законом о министарствима и другим органима управе БиХ .
Министарство цивилних послова БиХ одговоран је за сљедеће послове и задатке:
- обављање послова припреме и имплементације прописа, задатака и задатака који су у надлежности БиХ , а који се односе на успостављање основних принципа координације активности, усаглашавања планова ентитетских власти и дефинисања стратегије. на међународном нивоу;
- учешће у раду међународних организација;
- извршавање међународних обавеза и припрема за закључивање међународних уговора или споразума у области образовања.
Министарство је надлежно и за билатералне споразуме о допунском образовању намијењеном дјеци држављана БиХ који живе у другим државама и израду наставних планова и програма за допунско образовање ове дјеце. У складу са одредбама оквирног и других закона из области образовања донесених на нивоу БиХ , Министарство цивилних послова одговоран је за надзор над спровођењем тих закона. У недостатку директних и законом утврђених механизама, спровођење овог надзора од стране Министарства цивилних послова то је могуће само у блиској и непосредној сарадњи са надлежним образовним властима на свим нивоима. У складу са одредбама Оквирног закона о високом образовању у БиХ , Министарство је надлежно за координацију и развој високог образовања у БиХ , уз консултације са другим надлежним министарствима.
Конференција министара образовања у БиХ основана је са мандатом да савјетује, разматра и координира образовну политику. Будући да се састанци Конференције министара у пуном саставу ријетко одржавају, а састанци њеног координационог одбора су нередовни, то значајно ограничава ефикасност Конференције као тијела и њено проактивно дјеловање у оквиру дефинисаног мандата .
Ректорска конференција БиХ основана је 2005. године на препоруку Европске комисије и Вијећа Европе . Замијенио је такозвани Координациони одбор за високо образовање , који су 1999. године основале РС и ФБиХ, с циљем координације развоја високог образовања у БиХ у складу са међународним, а посебно европским стандардима. До доношења Оквирног закона о високом образовању у БиХ. Ректорска конференција БиХ дјеловала је на основу Споразума јавних универзитета. Према члану 43. Оквирног закона, Ректорска конференција БиХ је савјетодавно тијело за провођење реформе високог образовања које консолидује и заступа заједничке интересе универзитета у БиХ, те остварује сарадњу са институцијама у области високог образовања у земљи. Пуноправни чланови Ректорске конференције БиХ могу бити ректори лиценцираних и акредитираних универзитета у БиХ.
БД БиХ
Одјел за образовање у Влади БД БиХ одговоран је за организацију и функционисање образовног система у БД.
РС
Министарство просвјете и културе РС одговоран је за образовну политику, законодавство, администрацију и финансирање образовања у ентитету, заступање ентитета у процесима координације образовања у БиХ , за имплементацију докумената усвојених на државном и националном нивоу. међународном нивоу итд.
ФБиХ
Надлежности ФБиХ у образовању одређене су њеном одговорношћу за осигурање права на образовање. У складу са законским надлежностима у области образовања, Министарство образовања и науке ФБиХ обавља административне, стручне и друге послове, те сарадњу и координацију послова са кантонима, који се, између осталог, односе на: предшколско, основно и средње образовање; педагошки стандарди и норме; уџбеничка литература; стручно образовање и усавршавање наставника; стандарди и нормативи за високо образовање; научноистраживачки рад на унапређењу образовно-васпитног рада; ђачки и студентски стандард итд.
Кантони
У складу са својим уставним надлежностима у погледу образовне политике, финансирања образовања и доношења закона, образовање у кантонима је уређено релевантним кантоналним законима и прописима. За образовање су надлежна кантонална министарства образовања (од којих су многа одговорна за образовање, науку, културу и спорт). Њихова величина и капацитет за обављање функција разликују се од кантона до кантона.
Општине
Прописи у области образовања различито уређују надлежности локалног нивоа у сектору образовања. То се односи на организацију образовног процеса, одржавање школских објеката, учешће у креирању дијела наставног плана и програма значајног за локалну заједницу, али и финансирање образовања. Иако су неке општине добиле шира овлашћења, она се често не спроводе због недостатка финансијских средстава.
Формално и неформално образовање, цјеложивотно учење
Правни оквир
Уз Оквирни закон о основном и средњем образовању у БиХ , дуго очекивани Оквирни закон о високом образовању у БиХ је усвојен, а средином 2008. године усвојен је Оквирни закон о средњем стручном образовању и оспособљавању у БиХ образовно законодавство на државном нивоу усклађено са захтјевима Европског партнерства за БиХ. Ови процеси покрећу модеран, еурокомпатибилан и напредан правни оквир. Са комплетним правним оквиром – који се примјењује – можемо очекивати да БиХ постане дио европског простора високог образовања и европског истраживачког простора. Стога је неопходно осигурати досљедну имплементацију Болоњског и Копенхагенског процеса у области високог и средњег образовања.
Кроз рад службеника за младе пружити боље могућности младима у локалним заједницама
Квалитетне политике према младима почињу квалитетним процесом креирања самих политика, али и укључивањем младих у сам процес креирања стратегија према младима. Како би млади у локалним заједницама више учествовали у процесима доношења одлука, били активнији и доприносили друштву, потребно је креирати адекватне програме и пројекте који задовољавају потребе младих. Истовремено, приликом провођења политика према младима потребно је водити рачуна о квалитетном процесу имплементације, адекватним акционим плановима за сваку предложену мјеру, али и континуирано пратити активности и мјере које се спроводе.
У томе кључну улогу имају службеници за младе, јер координирају развој и провођење омладинске политике. Познавање алата за израду планова за имплементацију предложених мјера и активности, као и познавање метода праћења квалитета, од великог је значаја за све нивое власти. Једино тако можемо знати какав је учинак мјера које спроводе јединице локалне самоуправе према младима.