Постојање националне стратегије
Посљедњи свеобухватни стратешки документ усвојен на Вијећу министара БиХ из области културне политике је Стратегија културне политике БиХ из 2008. године.
Акциони план за провођење Стратегије културне политике у БиХ (недоступан онлајн) донесен је 2011. године и односио се на период 2011 – 2014. Рок му је потом – због праксе недоношења стратегија на нивоу БиХ па тако ни стратегија развоја културе – продужен, па је тако настао Акциони план за провођење Стратегије културне политике у БиХ с продуженим роком за период 2017 – 2018. године. У релевантним акционим плановима назначени су циљеви, активности и мјере за провођење Стратегије културне политике БиХ и на нивоу градова. Стратешки оквир за БиХ донесен је у августу 2015. године. Узима у обзир важеће стратешке документе усвојене од стране Вијећа министара БиХ и обавезе по основу Споразума о стабилизацији и придруживању БиХ и Европске уније (ЕУ). Стратешки оквир за БиХ служи као оквир за средњорочне и годишње планове Вијећа министара БиХ. У њему се наводи 14 стратешких циљева, међу којима и стратешки циљ бр. 5: „Унаприједити културу и креативни сектор“.
Нити један од наведених докумената јасно не наглашава, односно не истиче, друштвену категорију млади.
На нивоу државе БиХ донесена су три закона који покривају област културе. Одређен број закона су донијели РС, ФБиХ и кантони, међутим нити један од тих закона није фокусиран директно на младе и промоцију креативности и културе међу младим људима.
Када је у питању РС, 2023. године је усвојена Омладинска политика за период 2023-2027. У изради овог документа у радним групама учествовало је 70 представника ресорно надлежних институција, те јавних установа, удружења грађана и омладински организација и стручњака за области које су значајне за унапређење положаја младих, а изради је претходило свеобухватно истраживање током 2021. године. Процес израде документа је технички подржан и путем пројекта ЕУ4ЦС (ЕУ фор Цивил Социетy), те пројекта “Програм задржавања младих у БиХ – Општа мобилизација”, који спроводе Удружење грађана Нешто Више и ПРОНИ уз подршку Европске уније у БиХ, као и од стране Међународне организације за миграције (ИОМ). У истој се наводи као један од главних стратешких циљева тежња стварању континуитета у пружању подршке изврсности и стваралаштву младих у РС-у, као и ширењу такве орјентације на све области у којима млади уче, раде и стварају. Исти укључује:
- Подршку развоју младих талената и изврсне омладине
- Подршку истраживачко-развојном раду
- Подршку иновативности и креативности младих
- Промоција изврсности и стваралаштва младих
Дјелокруг и садржај
Циљеви Стратегије културне политике у БиХ се, према методологији (структуралне) културолошке анализе, усредсређују, прије свега, на сљедеће теме: хисторија, појам и одређење културе, културна легислатива, инструменти културне политике, анимација културе и културна политика, културни плурализам и међународна културна сарадња, културна политика, европске интеграције и европски културни идентитет, културна политика у мултикултурним друштвима, културна политика и економика културе, културна политика и спонзорисање културе, културна политика и маркетинг у култури, културна политика и културни развој.
Примарни (оквирни) циљеви Стратегије су садржани у увођењу културног модела (културне политике) који:
- подстиче раст опћег нивоа грађанске самоодговорности за стање и збивања у друштву;
- повећава ресурсне статусе, јача пословну конкурентност и богати опћи имиџ БиХ и свих њених социјалних и економских агрегата;
- повећава опћи хумани капацитет заједнице (социјална иновативност) и јача њену способност да стално поставља нове циљеве, да их успјешно реализира и да се континуирано, отворено и критички обликује у домену високопозиционираних (културних и других) циљева/изазова;
- подиже опћи ниво културне креативности (интелигибилности) у заједници;
- осигурава поштивање начела Европске културне конвенције (и осталих докумената који дефинишу Европу као културну цјелину), уносећи адекватан ниво функционалне подударности (компатибилности) с културним моделима који доминирају у другим европским земљама; подиже опћи ниво културе живљења.
Као примарни (посебни) циљеви стратегије издвајају се:
- посебан (стратешки) подстицај заштити, реконструирању, рестаурирању, рекултивисању и мултисекторском промовисању природног, споменичког и градитељског наслијеђа у БиХ;
- посебан (стратешки) подстицај образовању (као одговор на изазове постиндустријског друштва);
- посебан (стратешки) подстицај науци као одговор такођер на изазове постиндустријског друштва;
- посебан (стратешки) подстицај регионалној сарадњи у култури као фундаменталном принципу опстојности и креативне виталности босанскохерцеговачке културе.
Тијело одговорно за проведбу стратегије
У Стратегији из 2011. године не постоје јасно наведене надлежности институција за њено провођење. Надлежности за ову област распоређене су по ентитетима и Брчко дистрикту БиХ, а сви закони или стратегије донесене на нижим нивоима власти требају бити усаглашене са онима донесеним на нивоу државе.
Ревизије/ажурирања
На иницијативу Комисије за израду културне стратегије БиХ, коју је формирало Савјет министара БиХ, развој културе је по први пут укључен у ревидирану Средњорочну развојну стратегију БиХ 2004 – 2007. године – развојну стратегију земље. Међутим, култура се ни тада није нашла међу главним циљевима и приоритетима. Од доношења Стратегије 2011. године која није имплементирана, не постоји друга национална стратегија, или њена измијењена и допуњена верзија, која конкретно разматра области културе и креативности. Такођер, Акциони план за њено провођење није доступан.