БиХ је тренутно корисник програма Инструмент претприступне помоћи 2021–2027 (IPA III) који отвара могућности за прекограничну сарадњу у области развоја цивилног друштва и пружа подршку кориштењу фондова ЕУ. Индикативна алокација средстава за билатералне програме прекограничне сарадње у оквиру IPA II за период 2014 – 2020 износе 552,1 милион евра (укључујући средства за програм Подршке цивилном друштву (9,1 милион евра), Регионални стамбени програм (10 милиона евра) и посебне мјере након поплава у 2014. години (51 милион евра)).

Земље ЕУ попут Њемачке, Италије, Аустрије, Француске и Шведске, преко својих амбасада и развојних агенција, улажу у развој омладинске политике на националном и локалном нивоу у БиХ.

Што се тиче сарадње БиХ са Уједињеним нацијама, иста се реализује кроз UNCT (тим Уједињених нација за БиХ) у БиХ. UNCT се састоји од дванаест фондова, програма Уједињених нација и специјализованих агенција (UNHCR, UNICEF, UNDP, UNFPA, WHO, ILO, UNESCO, UN Žene, UNV, FAO, UNEP, UNODC); институција Bretton Woodsa (Свјетска банка, IFC, MMF); Уред Међународног суда за ратне злочине почињене на подручју бивше Југославије (UNICTY) и ИОМ–а. Неколико регионалних агенција УН–а (UNIDO, IFAD, IAEA) такође дјелује у БиХ кроз имплементацију Оквира развојне помоћи Уједињених народа (UNDAF) БиХ 2021–2025. Овај Оквир сарадње за одрживи развој (CF) описује четири стратешка приоритета за заједнички рад до 2025. године:

  • одржив, отпоран и инклузиван раст;
  • квалитетно, доступно и инклузивно образовање, здравствена и социјална заштита;
  • управљање и владавина закона усмјерена на људе;
  • ангажман грађана и заједнице за друштвену кохезију;

UNCT такође ефикасно и исцрпно сарађује и координира активности у областима превенције ХИВ/АИДС–а, питања младих и запошљавања, особа са инвалидитетом, локалног развоја и проблема Рома.

“Акциони план за БиХ 2018 – 2021” Савјета Европе наставиће подржавати властима БиХ у напретку са (и довршавању гдје је то могуће) стратешким реформама које се предузимају у приоритетним областима, као што су:

  • заштита људских права и недискриминација;
  • реформа правосуђа;
  • реформе затворских/полицијских установа, укључујући реинтеграцију затвореника екстремиста у друштво;
  • борба против корупције, прања новца и финансирања тероризма и сајбер криминала;
  • образовање;
  • слобода изражавања и медији;
  • локална демократија;
  • изборне реформе;
  • међуетнички дијалог и помирење на локалном нивоу;
  • социјална кохезија, са посебним освртом на оснаживање ромске популације.

На основу недавних налаза мониторинга и савјетодавних механизама, Савјет Европе и власти у БиХ су такође идентификовале сљедећа подручја за могућу будућу сарадњу:

  • борба против насиља над женама и насиља у породици;
  • борба против трговине људима;
  • промовисање социјалних права.

Савјет Европе је посљедњих година имплементирало низ акција са омладинским актерима из БиХ, а посебно: пројекат Млади амбасадори мира, тренинг радионице, издавање Компаса, приручника о образовању за људска права за младе, као и друге активности и пројекте у Европским омладинским центрима. На основу овог искуства, предложене активности ће подржати укључивање омладинских организација у процесе трансформације сукоба.

Подршка ће бити пружена пројектима међу заједницама кроз обуку омладинских лидера у регионалним омладинским мировним камповима које ће водити омладински амбасадори мира. Омладински лидери и омладински радници ће бити обучени да укључе образовање о људским правима у омладинске активности и праксу омладинског рада. Препознавање рада са младима и улоге омладинских организација као школа демократије ће се постићи кроз активности обуке у заједници и међу заједницама између државних службеника који се баве питањима младих и представника омладинских организација.

Омладинске групе у БиХ ће такођер бити подстакнуте да учествују у омладинској кампањи „Покрет без говора мржње“. Посебан фокус и акценат биће стављен на повећање нивоа учешћа младих Рома како на локалном тако и на регионалном нивоу.

Мисија ОЕБС–а у БиХ активна је у области младих кроз своје иницијативу за оснивање Савјетодавне групе за младе при Мисији ОЕБС-а у БиХ, и новију иницијативу која има за циљ развијање активности које подржавају школе у циљу сузбијања и спрјечавања насилног екстремизма да завлада у образовном окружењу.

Земље које нису чланице ЕУ активне у области развоја младих у БиХ су САД и Швицарска. Те земље су активне преко својих амбасада и развојних агенција и имају стратешке документе који дају висок приоритет питањима младих.

ОПИС ОМЛАДИНСКИХ ПОЛИТИКА