ЦЕЕПУС – Централноевропски програм размјене универзитетских студија

Програм ЦЕЕПУС III првенствено је усмјерен на развој мобилности, повезивање научноистраживачких области и развој академске сарадње кроз стварање универзитетских мрежа које ће, између осталог, радити на заједничким програмима и стицању права до заједничких диплома.

ЦЕЕПУС је усмјерен ка изградњи простора европског високог образовања и кориштењу регионалне академске мобилности као стратешког програма за имплементацију Болоњских циљева. Босна и Херцеговина је од 2007. године укључена у средњоевропски програм размјене за универзитетске студије – ЦЕЕПУС III, у оквиру којег је осигурано више од 100.000 мјесечних стипендија у 15 европских земаља чланица Програма.

Министарство цивилних послова БиХ, као потписница ЦЕЕПУС споразума, надлежно је за имплементацију Програма и координацију програмских активности у БиХ, док су ентитетска министарства образовања одговорна за реализацију финансијских обавеза и исплату стипендија гостујућим студентима и професорима.

Ерасмус+

Водич кроз програм

Пројекат мобилности студената и особља у високом образовању

У оквиру ове активности мобилности у области високог образовања, подржава се физичка и комбинована мобилност студената у свим студијским областима и циклусима (кратке стручне студије и додипломски, дипломски и докторски нивои). Студенти могу студирати у иностранству на партнерском универзитету или обављати праксу у компанији, научном институту, лабораторији, организацији или било ком другом релевантном мјесту рада у иностранству. Такође могу комбиновати период студирања у иностранству са стручном праксом (стажирањем), што додатно побољшава исходе учења и развој трансверзалних вештина. Иако се препоручује дугорочна физичка мобилност, ова активност узима у обзир потребу за флексибилнијим трајањем физичке мобилности како би се осигурало да је програм доступан студентима из свих позадина, околности и поља студија. У оквиру ове активности подстиче се наставно и административно особље у високом образовању да учествује у активностима стручног усавршавања у иностранству, а особље из пословног света да учествује у обуци студената и особља високошколских установа. Ове активности се могу састојати од периода подучавања као и обуке (као што је праћење посла, хоспитализација или курсеви обуке). Поред тога, ова активност подржава комбиноване интензивне програме , омогућавајући групама високошколских установа да заједнички осмисле наставне планове и програме и комбиноване активности мобилности за студенте и академско и административно особље.

Циљеви активности

Циљ ове активности је да допринесе успостављању европског простора образовања са глобалним дометом и да ојача везу између образовања и истраживања. Циљ је подстицање запошљивости, социјалне укључености, грађанског ангажмана, иновација и еколошке одрживости у Европи и шире, како би студенти из свих студијских области и циклуса могли студирати или усавршавати се у иностранству у оквиру својих студија.

Регионална канцеларија за сарадњу младих ( RYCO)

Регионална канцеларија за сарадњу младих (RYCO) је институционални механизам који функционише независно, а основало га је шест економија Западног Балкана (ЗБ 6): Албанија, Босна и Херцеговина, Косово*, Црна Гора, Северна Македонија и Србија, са циљем промовисања духа помирења и сарадње млади у региону кроз програме размјене младих људи.

Споразум о оснивању RYCO потписали су премијери шест економија на Самиту за западни Балкан одржаном у Паризу 4. јула 2016. године.

Закон о странцима БиХ

Овај закон прописује: услове и поступак за улазак странаца у Босну и Херцеговину, укључујући визни и безвизни режим, путне исправе за странце, боравак странаца у БиХ, удаљење странаца из БиХ, прихват странаца и смјештај странаца под надзором, као и овлаштења органа у примјени овог закона, те друга питања у вези са боравком странаца у БиХ.

Члан 53.

(привремени боравак по основу школовања)

Привремени боравак по основу образовања може се одобрити у сврху:

  1. основно и средње образовање,
  2. више образовање,
  3. неплаћени стаж,
  4. волонтерски рад.

Програми прекограничне мобилности

Закон о странцима БиХ дефинише правни оквир који се примјењује на стране волонтере.

Чланом 49. овог закона дефинисани су општи услови за одобрење привременог боравка, а чланом 57. дефинисан је привремени боравак волонтера:

„Привремени боравак може се одобрити странцу који поред услова из члана 49. (Општи услови за одобрење привременог боравка) овог закона испуњава и сљедеће услове:

  1. да није млађи од 18 ни старији од 65 година;
  2. да има уговор о волонтирању са агенцијом, институцијом, хуманитарном организацијом, удружењем или фондацијом у БиХ у којој волонтира;
  3. да приложи пројекат на којем је ангажован или документ у којем се наводи шема волонтирања, опис посла и пратећих обавеза, број агената, период волонтирања, менторство и радно вријеме;
  4. да је организација у којој странци волонтирају потписала полису обавезног осигурања и преузела одговорност за странца током периода волонтирања, укључујући трошкове издржавања, смјештаја, здравственог осигурања и повратка. Привремени боравак страног волонтера одобрава се на период до годину дана, а изузетно се може продужити под истим условима који важе за дозволу боравка ако пројекат ангажовања странца траје дуже од једне године.

ПРОНИ Центар за развој младих

Европска омладинска картица

Допринос личном и друштвеном развоју младих кроз неформално и информално образовање. Кроз континуирану размјену информација о плановима и активностима са другим локалним, националним и европским актерима у области младих, те активно учествовати у међусекторској и међусекторској сарадњи. А све наведено је у складу са стратешким циљем „Значајно побољшано пружање услуга образовања, здравства и социјалне заштите, културе, спорта и јавне безбједности, на принципима доброг управљања јавним сектором у складу са стандардима ЕУ“ Развоја. Стратегија БД БиХ 2021.

Правилник о расподјели средстава за финансирање програма и пројеката у Одјељењу за европске интеграције и међународну сарадњу

Правилник о расподјели средстава за финансирање програма и пројеката у Одјељењу за европске интеграције и међународну сарадњу Владе БД БиХ .

Одјељење објављује Јавни позив за пријаву програма или пројеката од јавног интереса (АНЕКС И), који се финансира из буџета Одјељења за текућу годину, и утврђује потребну документацију за учешће на јавном позиву.

Правилник о систему осигурања и управљања квалитетом на Универзитету у Сарајеву

Области интерног осигурања, побољшања и евалуације квалитета)

(1) Интерно осигурање и унапређење квалитета је скуп мјера и активности којима Универзитет, организационе јединице и подорганизационе јединице показују свијест, опредијељеност и одговорност за стално унапређење квалитета властитог дјеловања.

(2) Области интерног осигурања, унапређења и вредновања квалитета на Универзитету/организационим јединицама су:

  1. стратегија, политика, развој и функционисање система осигурања квалитета (развој система квалитета и његово континуирано унапређење, развој организационе структуре за праћење квалитета, примјена процедура система осигурања квалитета);
  2. припрема и одобравање студијских програма, континуирано праћење и ревизија студијских програма;
  3. функционисање наставног процеса (процес учења, менторски рад, процес вредновања квалитета рада наставника и квалитета студијских програма, садржаја и исхода учења);
  4. упис и напредовање студената;
  5. критеријуми, правила и процедуре за вредновање исхода учења и евалуације ученика,
  6. опремљеност и функционалност простора за образовање, научноистраживачку, умјетничку и стручну дјелатност;
  7. квалификације и стручност наставног особља;
  8. опремљеност и функционалност библиотеке;
  9. ИТ опрема и ажурност информационог система, начин прикупљања, обраде и коришћења информација ;
  10. административни и технички ресурси;
  11. информисање студената, наставника, сарадника и запослених, као и јавности;
  12. мобилност студената и наставника према другим високошколским установама у земљи и иностранству;
  13. међународна сарадња;
  14. друштвена одговорност и допринос заједници;
  15. јавност дјеловања и рада;
  16. друга подручја од значаја за унапређење и осигурање квалитета.

* Овај назив не доводи у питање ставове о статусу, а користи се у складу са Резолуцијом СБУН 1244/1999 и мишљењем Међународног суда правде о проглашењу независности Косова.

ОПИС ОМЛАДИНСКИХ ПОЛИТИКА