Дефиниција “волонтирања” подразумијева рад, труд и посвећеност без накнаде. Тренутна економска ситуација у БиХ, са високом незапосленошћу и ниским растом, може бити један од фактора који обесхрабрује младе људе да волонтирају, јер њихов недостатак финансијских средстава даје већи значај плаћеним позицијама. Осим тога, недостатак информација и институционалне подршке у вези са овим могућностима додатни су фактори који доприносе неразвијеној култури волонтеризма у БиХ.
Незапосленост међу младима у БиХ највећа је у региону. Према билтену Дирекције за економско планирање БиХ из 2017. године, 54% младих је било незапослено.
Важно је нагласити да је културолошки недостатак волонтеризма у БиХ посљедица не само недовољне подршке институција, већ и несвјесности позитивних ефеката волонтирања на младе људе. Академске институције не пружају довољно информација потенцијалним волонтерима, нити истичу важност волонтирања у погледу културних користи.
Волонтерство не користи само онима који траже практично искуство, већ и институцијама домаћинима, јер тада могу запослити волонтере који су кроз своје волонтерско искуство стекли специфичне вјештине које треба њихова институција.
Волонтеризам стога може омогућити појединцима да покажу способност успјешног рада у тиму, пруже практично искуство у ситуацијама које захтијевају критичко и аналитичко размишљање, покажу доказану флексибилност и организацијске вјештине, те потакну потенцијал за иновације. Ови атрибути могу се показати корисним за кандидате који желе да обезбиједе плаћено запослење на тржишту рада са високом стопом незапослености, истовремено пружајући институцијама домаћинима страствене, посвећене појединце који могу да унаприједе њихов рад на много начина. Чини се да је даљњи развој и потицање културе волонтеризма у БиХ ситуација у којој сви добивају.
Успостављање законске регулативе за волонтирање на цијелој територији БиХ био би кључни услов за потицање развоја волонтирања, које је важно за развој друштва у БиХ. Новопредложени Закон о волонтерским активностима које би организовале удружења и фондације, цркве и вјерске заједнице и институције БиХ актуелна је иницијатива на државном нивоу.