БиХ нема Стратегију о младима на државном нивоу.
Влада Федерације БиХ је на сједници у октобру у Сарајеву на приједлоге Федералног министарства културе и спорта донијела Одлуку којом се покреће поступак израде Стратегије за младе Федерације БиХ до 2027. године. Федерално министарство културе и спорта координира и води процес израде Стратегије за младе, поштујући принцип хоризонталне и вертикалне координације, а рок за њену израду је шест мјесеци од дана ступања на снагу ове одлуке.
Народна скупштина РС усвојила је четврту Омладинску политику РС за период 2023 – 2027. у јануару 2023. године.
Омладинска политика РС за период 2023–2027 се фокусира на четири стратешких приоритета:
- унаприједити прилике и интерес младих за бољи живот (одржив останак и повратак) у Републици Српској;
- подстицати иницијативу и одговорно дјеловање младих у заједници;
- подстицати развијање здравих животних стилова младих и одговорног односа према околини;
- промовисати изврсност и стварање узора код младих.
Кључни стратешки пројекти су:
- успостављање ресорног центра за младе
- програм подршке младим предузетницима „Стартап Српска“
- успостављање првог научнотехнолошког парка у Републици Српској
Процес креирања документа је технички подржан од стране EU4CS пројекта (ЕУ for Civil друштво), и Програм задржавања младих у Босни и Херцеговини „Општа мобилизација“ које финансира Делегација ЕУ у Босни и Херцеговини, као и Међународна организација за миграције (ИОМ).
Скупштина БД је на сједници у фебруару 2023. године усвојила Стратегију за младе БД 2022 – 2026. Основни стратешки циљеви Стратегије за младе БД су:
- Стратешки циљ 1 – Оснажен систем подршке запошљавању, конкурента привреда Брчко дистрикта БиХ и унапријеђен систем образовања је платформа кроз коју Дистрикт одговара на потребе младих стварајући конкретност младих у на тржишту рада у Дистрикту.
- Стратешки циљ 2 – Унапријеђени системи и услуге подршке младима у пољу социјалне бриге, информисања и здравља стварају бољи амбијент за живот младих Брчко дистрикта БиХ.
- Стратешки циљ 3 – Брчко дистрикт БиХ препознаје младе као активне актере који активно доприносе развоју и проведби политика и програма за младе, те ЕУ интеграцијама.
Питања везана за омладинску политику на државном нивоу су у надлежности Комисије за координацију питања младих у БиХ. Комисија за координацију питања младих у БиХ предлаже и проводи: рјешење за институционални оквир; припрема препорука за омладинску политику; иницијативе према млади и парламентима у БиХ, укључујући препоруке за израду нових и замјену или измјену већ постојећих законских рјешења; организује сусрете с младима; предлаже иницијативе у вези са међународним и другим институцијама које су од значаја за младе у БиХ.
Министарство цивилних послова БиХ је надлежно за рад Комисије за координацију питања младих у БиХ. Одлуком Савјета министара БиХ из 2009. године реконструисан је састав и позиција Комисије за координацију питања младих у БиХ. Одлуком из 2009. године Комисија за координацију питања младих у БиХ постала је стално тијело у оквиру Министарства цивилних послова БиХ. Ова одлука је донесена ради утврђивања услова за ефикаснији и учинковитији рад Комисије за координацију питања младих у БиХ.
Министарство породице, омладине и спорта РС, у оквиру своје законске надлежности, припрема и доставља Народној скупштини или Влади РС, у форми нацрта, законске и подзаконске акте, као и друге акте од интереса за РС који су у надлежности министарства. Министарство омладине и спорта спроводи активности везане за младе кроз Сектор за младе. Сектор за младе обавља административне и друге стручне послове који се односе на: утврђивање Националног акционог плана и Омладинске политике РС и старање о њено проведби; стварање услова за рјешавање питања младих – запошљавање младих, побољшање њиховог социјалног статуса, укључивање у друштво; проведбу пројеката за младе; подстицање активног учешћа младих у друштву; оснивање омладинских центара; сарадњу са омладинским организацијама; међународну сарадњу у области организовања и активизма младих.
Министарство културе и спорта ФБиХ обавља управне, стручне и друге послове утврђене законима из надлежности ФБиХ у областима: истраживачко-научне дјелатности у области заштите и коришћења културно-историјског наслијеђа; музеја, архива, библиотека, издаваштва, позоришта, музике, ликовних умјетности, филма и естрадне дјелатност, дјелатности организација и удружења грађана у области умјетности, културе, спорта и младих; унапређење спорта и тјелесне културе; дефинише стратегије развоја у области културе, спорта и младих, као и друге послове утврђене законским прописима који уређују ову област.
Министарство културе и спорта ФБиХ проводи активности везане за младе кроз Сектор за младе. Сектор за младе обавља послове који се односе на: укупне институционалне механизме бриге власти о младима, послове сарадње и координације са омладинским сектором и омладинским удружењима ради проучавања потреба и проблема младих, као и дефинисање и предлагање омладинске политике ФБиХ, успостављање и одржавање свеобухватне базе података о младима у сарадњи са другим институцијама у ФБиХ, активности на информисању младих и јачању укључивања младих у процесе доношења одлука, дефинисање, успостављање и проведбу програма дјеловања за младе у областима из надлежности министарства, планирање посебних средстава у буџету за извршавање послова који произилазе из Закона о младима ФБиХ, праћење реализације постојећих програма из области младих на нивоу ФБиХ, координацију међународне сарадње у области младих, дефинисање процедура и цертификовање обука за младе; израду анализа, извјештаја, информација, извјештаја, студија, програма, планова, процјена и других техничких, информативних, планских, документацијских и аналитичких материјала из области младих; стручну обраду системских рјешења од значаја за младе, те обављање других послова у циљу заштите интереса младих.