BiH nema Strategiju o mladima na državnom nivou.
Vlada Federacije BiH je na sjednici u oktobru u Sarajevu na prijedloge Federalnog ministarstva kulture i sporta donijela Odluku kojom se pokreće postupak izrade Strategije za mlade Federacije BiH do 2027. godine. Federalno ministarstvo kulture i sporta koordinira i vodi proces izrade Strategije za mlade, poštujući princip horizontalne i vertikalne koordinacije, a rok za njenu izradu je šest mjeseci od dana stupanja na snagu ove odluke.
Narodna skupština RS usvojila je četvrtu Omladinsku politiku RS za period 2023-2027. u siječnju 2023. godine.
Omladinska politika RS za period 2023-2027 se fokusira na četiri strateških prioriteta:
- unaprijediti prilike i interes mladih za bolji život (održiv ostanak i povratak) u Republici Srpskoj;
- poticati inicijativu i odgovorno djelovanje mladih u zajednici;
- poticati razvijanje zdravih životnih stilova mladih i odgovornog odnosa prema okolini;
- promovirati izvrsnost i stvaranje uzora kod mladih.
Ključni strateški projekti su:
- uspostava resusrsnog centra za mlade
- program podrške mladim preuzetnicima „Startap Srpska“
- uspostava prvog naučnotehnološkog parka u Republici Srpskoj
Proces kreiranja dokumenta je tehnički podržan od strane EU4CS projekta (EU for Civil društvo), i Program zadržavanja mladih u Bosni i Hercegovini „Opća mobilizacija“ koje financira Delegacija EU u Bosni i Hercegovini, kao i Međunarodna organizacija za migracije (IOM).
Skupština BD je na sjednici u februaru 2023. godine usvojila Strategiju za mlade BD 2022-2026. Osnovni strateški ciljevi Strategije za mlade BD su:
- Strateški cilj 1 – Osnažen sistem podrške zapošljavanju, konkurenta privreda Brčko Distrikta BiH i unaprijeđen sistem obrazovanja je platforma kroz koju Distrikt odgovara na potrebe mladih stvarajući konkretnost mladih u na tržištu rada u Distriktu.
- Strateški cilj 2 – Unaprijeđeni sistemi i usluge podrške mladima u polju socijalne brige, informiranja i zdravlja stvaraju bolji ambijent za život mladih Brčko Distrikta BiH.
- Strateški cilj 3 – Brčko Distrikt BiH prepoznaje mlade kao aktivne aktere koji aktivno doprinose razvoju i provedbi politika i programa za mlade, te EU integracijama.
Pitanja vezana za omladinsku politiku na državnom nivou su u nadležnosti Povjerenstva za koordinaciju pitanja mladih u BiH. Povjerenstvo za koordinaciju pitanja mladih u BiH predlaže i provodi: rješenje za institucionalni okvir; priprema preporuka za omladinsku politiku; inicijative prema nladi i parlamentima u BiH, uključujući preporuke za izradu novih i zamjenu ili izmjenu već postojećih zakonskih rješenja; organizuje susrete s mladima; predlaže inicijative u vezi sa međunarodnim i drugim institucijama koje su od značaja za mlade u BiH.
Ministarstvo civilnih poslova BiH je nadležno za rad Povjerenstva za koordinaciju pitanja mladih u BiH. Odlukom Vijeća ministara BiH iz 2009. godine rekonstruisan je sastav i pozicija Povjerenstva za koordinaciju pitanja mladih u BiH. Odlukom iz 2009. godine Povjerenstvo za koordinaciju pitanja mladih u BiH postalo je stalno tijelo u okviru Ministarstva civilnih poslova BiH. Ova odluka je donesena radi utvrđivanja uvjeta za efikasniji i učinkovitiji rad Povjerenstva za koordinaciju pitanja mladih u BiH.
Ministarstvo porodice, omladine i sporta RS, u okviru svoje zakonske nadležnosti, priprema i dostavlja Narodnoj skupštini ili Vladi RS, u formi nacrta, zakonske i podzakonske akte, kao i druge akte od interesa za RS koji su u nadležnosti ministarstva. Ministarstvo omladine i sporta sprovodi aktivnosti vezane za mlade kroz Sektor za mlade. Sektor za mlade obavlja administrativne i druge stručne poslove koji se odnose na: utvrđivanje Nacionalnog akcionog plana i Omladinske politike RS i staranje o njeno provedbi; stvaranje uvjeta za rješavanje pitanja mladih – zapošljavanje mladih, poboljšanje njihovog socijalnog statusa, uključivanje u društvo; provedbu projekata za mlade; poticanje aktivnog učešća mladih u društvu; osnivanje omladinskih centara; suradnju sa omladinskim organizacijama; međunarodnu suradnju u oblasti organizovanja i aktivizma mladih.
Ministarstvo kulture i sporta FBiH obavlja upravne, stručne i druge poslove utvrđene zakonima iz nadležnosti FBiH u oblastima: istraživačko-naučne djelatnosti u oblasti zaštite i korištenja kulturno-historijskog naslijeđa; muzeja, arhiva, biblioteka, izdavaštva, kazališta, glazbe, likovnih umjetnosti, filma i estradne djelatnost, djelatnosti organizacija i udruženja građana u oblasti umjetnosti, kulture, sporta i mladih; unaprjeđenje sporta i tjelesne kulture; definira strategije razvoja u oblasti kulture, sporta i mladih, kao i druge poslove utvrđene zakonskim propisima koji uređuju ovu oblast.
Ministarstvo kulture i sporta FBiH provodi aktivnosti vezane za mlade kroz Sektor za mlade. Sektor za mlade obavlja poslove koji se odnose na: ukupne institucionalne mehanizme brige vlasti o mladima, poslove suradnje i koordinacije sa omladinskim sektorom i omladinskim udruženjima radi proučavanja potreba i problema mladih, kao i definiranje i predlaganje omladinske politike FBiH, uspostavljanje i održavanje sveobuhvatne baze podataka o mladima u saradnji sa drugim institucijama u FBiH, aktivnosti na informisanju mladih i jačanju uključivanja mladih u procese donošenja odluka, definiranje, uspostavljanje i provedbu programa djelovanja za mlade u oblastima iz nadležnosti ministarstva, planiranje posebnih sredstava u budžetu za izvršavanje poslova koji proizilaze iz Zakona o mladima FBiH, praćenje realizacije postojećih programa iz oblasti mladih na nivou FBiH, koordinaciju međunarodne suradnje u oblasti mladih, definiranje procedura i certificiranje obuka za mlade; izradu analiza, izvješća, informacija, izvještaja, studija, programa, planova, procjena i drugih tehničkih, informativnih, planskih, dokumentacijskih i analitičkih materijala iz oblasti mladih; stručnu obradu sistemskih rješenja od značaja za mlade, te obavljanje drugih poslova u cilju zaštite interesa mladih.