Politike usvojene u prethodnom periodu u BiH predstavljaju važnu osnovu i pružaju okvir za razvoj aktivnosti karijernog vođenja u BiH. Najvažnije politike uključuju:

  1. Strategija razvoja stručnog obrazovanja i osposobljavanja u BiH za period 2007 – 2013;
  2. Strateški pravci razvoja obrazovanja u BiH sa planom implementacije za period 2008 – 2015;
  3. Prioriteti u integraciji preduzetničkog učenja i preduzetničke ključne kompetencije u obrazovne sustave u BiH 2021.-2030.
  4. Strategija zapošljavanja FBiH 2023.-2030.

Zakonodavni okvir u BiH za razvoj aktivnosti karijernog vođenja se sastoji od sljedećih dokumenata:

  1. Konvencija o razvoju ljudskih resursa, Međunarodna organizacija rada 1975 (br. 142); Bosna i Hercegovina (ratifikacija: 1993.);
  2. Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH, usvojen 2003. godine;
  3. Okvirni zakon o srednjem stručnom obrazovanju i obuci u BiH, usvojen 2008. godine;
  4. Okvirni zakon o visokom obrazovanju u BiH, usvojen 2007. godine;
  5. Principi i standardi u oblasti obrazovanja odraslih u BiH, usvojeni 2014. godine.

Relevantni dokumenti pripremljeni u FBiH u prethodnom periodu koji prepoznaju potrebu za strateški osmišljenim razvojem karijere su:

  1. Strategije za jačanje funkcije posredovanja u javnim službama za zapošljavanje u FBiH (2014);
  2. Operativni plan aktivnosti za provođenje mjera i preporuka sadržanih u Analizu stanja u oblasti srednjeg obrazovanja sa prijedlogom usklađivanja mjera obrazovanja sa potrebama privrede (2011);
  3. Analiza stanja o mogućnostima sticanja radnog iskustva mladih u FBiH sa preporukama (2013);
  4. Informacija za Vladu FBiH o „Analizi upisne politike u srednjoškolskom obrazovanju u FBiH sa aspekta potreba tržišta rada“ (2014.);
  5. Strateški pravci razvoja visokog obrazovanja u FBiH za period 2012 – 2022.

Vizija razvoja karijernog vođenja u FBiH

U FBiH je uspostavljen efikasan sistem karijernog vođenja sa kvalitetnim uslugama koje su dostupne svim građanima tokom života za uspješno vođenje karijera učenja, obrazovanja, stručnog osposobljavanja i razvoja karijere, s ciljem postizanja veće stope zaposlenosti i radne produktivnosti radnosposobnog stanovništva, ekonomskog razvoja i bolje socijalne uključenosti i kohezije.

Misija razvoja karijere u FBiH je unaprjeđenje aktivnosti karijerne orijentacije u FBiH kroz bolju integraciju sektora obrazovanja i rada uz uključivanje drugih relevantnih socijalnih partnera i razvoj sistema pružanja usluga karijernog vođenja koje uključuju: podizanje svijesti o značaju karijerne orijentacije, informacije o obrazovanju i mogućnostima zapošljavanja, praćenje razvoja pojedinca i savjetodavni rad, procjena kompetencija, razvoj vještina donošenja odluka vezanih za učenje, obrazovanje i upravljanje karijerom za sve građane tokom života.

opći cilj razvoja karijerne orijentacije u FBiH je utvrđivanje smjernica za djelovanje na unaprjeđenju i razvoju aktivnosti karijernog vođenja u intersektorskom i efikasnom sistemu, a rezultat ovog procesa treba biti pružanje adekvatne podrške svima da budu uspješni u donošenju odluka koje se tiču izbora karijere i u upravljanju vlastitim razvojem karijere.

Specifični ciljevi razvoja karijernog vođenja u FBiH:

  1. Podići svijest relevantnih aktera i javnosti o važnosti cjeloživotnog učenja i cjeloživotne karijerne orijentacije.
  2. Unaprijediti pravni i institucionalni okvir za razvoj i pružanje karijernih usluga.
  3. Unaprijediti međusektorsku saradnju svih uključenih u karijerno vođenje (ministarstva obrazovanja, pedagoški zavodi, ministarstva rada, javne službe za zapošljavanje, škole, poslodavci, nevladine organizacije, itd.)
  4. Osigurati kontinuirano praćenje i pružanje savjetodavnih usluga na svim nivoima obrazovanja, uključujući obrazovanje odraslih, a jedan od modaliteta implementacije navedenog je osnivanje centara za razvoj karijere na univerzitetima i drugim nadležnim institucijama.
  5. Osigurati sistematski uređeno stručno usavršavanje nastavnika i stručnjaka iz oblasti karijernog vođenja.
  6. Osigurati praćenje i savjetovanje za ugrožene i rizične grupe.
  7. Razviti usluge karijernog vođenja zasnovane na informacionim i komunikacionim tehnologijama.
  8. Unaprijediti sistem praćenja ponude i potražnje u oblastima obrazovanja i tržišta rada.
  9. Unaprijediti mjere aktivne politike zapošljavanja koje podižu konkurentnost na tržištu rada.

Vlada RS nije usvojila politiku karijernog savjetovanja, ali ima mjeru karijernog savjetovanja uključenu u Politiku zapošljavanja za period 2021-2027 (3.2.3): Unaprjeđenje karijernog vođenja i savjetovanja – sa ciljem da se dugoročno nezaposlenim osobama omogući pristup savjetovanju, informisanju i stručnom osposobljavanju u cilju pronalaženja posla, uglavnom putem centara za informisanje, savjetovanje i usavršavanje.

Pored Opće razvojne politike, Vlada BD izradila je Nacrt strategije zapošljavanja u 2023. godini. Strateški ciljevi Nacrta strategije zapošljavanja za period 2024.-2027. su:

  • Strateški cilj 1: povećati zaposlenosti kroz aktivaciju radne snage te poticanje (samo)zapošljavanja skupina u nepovoljnom položaju na tržištu rada
  • Strateški cilj 2: uskladiti ponudu i potražnju na tržištu rada Brčko Distrikta bih kroz unaprjeđenje znanja i vještina
  • Strateški cilj 3: provesti institucionalne i zakonske reforme na tržištu rada za provedbu programa i usluga na tržištu rada

Vizija Strategije zapošljavanja Brčko distrikta BiH za 2024. – 2027.: Razvijeno tržište rada Brčko Distrikta BiH s visokom ponudom radnih mjesta koje osiguravaju dobre uslove rada i životni standard za sve građane, te produktivnom i obrazovanom radnom snagom.

Misija Strategije zapošljavanja Brčko distrikta BiH za 2024. – 2027: Primjena partnerskog pristupa u izgradnji i aktivnostima više sektorske mreže dionika za razvoj dinamičnog tržišta rada u Brčko distriktu BiH kroz unaprjeđenje programa poticanja zapošljavanja, programa karijernog savjetovanja i izgradnju kapaciteta dionika na tržištu rada.

Pored vladinih projekata i programa, u periodu od 1. januara 2021. do 31. decembra 2023. godine implementiran je projekat „Program zadržavanja mladih u BiH – Opšta Mobilizacija“ čiji cilj ovog projekta je jačanje i povećanje kapaciteta omladinskih organizacija civilnog društva da učestvuju u reformama za obrazovanje i zapošljivost mladih u BiH. Kroz projekat je uspostavljena Mreža mladih eksperata, stručnjaka i predstavnika advokatura za zapošljavanje i obrazovanje, sa ciljem jačanja kapaciteta i kompetencija omladinskih organizacija civilnog društva i povećanja advokaturnog uticaja na politički razvoj, politike i strategije u oblastima za obrazovanje i zaposlenje. Projektom se unaprijedio pravni i politički odnos prema mladima kroz saradnju između relevantnih ustanova za zapošljavanje i prevalentnih institucija na svim nivoima i povećana svijesti o važnosti zapošljavanja za gubitka mladih populacija u BiH. Program je finansiran od strane Evropske unije u BiH a realizovao UG „Nešto Više“ u saradnji sa PRONI Centrom za omladinski razvoj.

OPIS OMLADINSKIH POLITIKA